Jedna z třinácti žiraf, chovaných v současné době v olomoucké zoo, osmiletá Lerbie, měla dlouhodobě problémy s přerůstáním paznehtů. Protože by v dohledné době měla kloubí problémy a následně i potíže s chůzí, rozhodli se chovatelé předejít tomu úpravou paznehtů. Lerbie musela „na pedikúru“.
Dobrovolně si takový zákrok polodivoké zvíře samozřejmě udělat nenechá. Jediným řešením je uspání. Narkóza velkého zvířete a ještě k tomu žirafy, je ovšem velmi riskantní. K náročnému zákroku byli přizvání zkušení pracovníci ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem Luděk Čulík a Radek Hlávka, kteří mají s chovem a uspáváním žiraf dlouholeté zkušenosti.
Podobný zákrok řídili již více jak stokrát. Jakmile žirafa upadala do narkotického spánku, bylo třeba v případě Lerbie osmi silných mužů, kteří jednak zachytili padající tělo a hlavně hlavu, která musí být po dobu narkózy držena nahoru. Žirafy mají speciálně upravené cévy, aby krev mohla vystoupat až šest metrů vysokému zvířeti až do mozku. Pokud krk a hlava leží na zemi, mozek by se zvířeti překrvil a následoval by úhyn.
V umělém spánku byla Lerbie 45 minut. V jeho průběhu absolvovala nejenom ošetření přerostlých paznehtů, ale i kontrolní odběr krve. Poté jí veterinární lékařka Lenka Chrastinová podala látku, po které se z narkózy probrala. Nyní je již opět se svým stádem.
Zdroj: Zoo Olomouc
Simbelmine
ChytráŽena.cz