Tak jako v případě tygrů i pardálí máma (samice Yala) zůstává se svým potomkem první týdny v bezpečí brlohu (porodní boudy). Na rozdíl od tygrů však se svými mláďaty u pardálů zůstává i samec, který však nehraje při samotném odchovu tu zásadní roli, plní spíše roli společenskou. Yala je mladá a zatím nezkušená samice, proto jsme si vůbec nebyli jisti, zda se o své prvorozené mládě bude umět postarat. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a ve volné přírodě ohrožený druh, je při odchovu mláďat vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka.

Teprve po více než měsíci dozrál čas na první fyzickou kontrolu našeho mláděte. Kontrola byla velmi krátká, mládě dostalo preventivní odčervovací prostředek a bylo zjištěno pohlaví. Poté bylo okamžitě vráceno k matce. I když zatím odchov probíhá dobře a Yala se postupně naučila o malou samičku vzorně pečovat, není ještě zdaleka vyhráno. Teprve až mladá samička odroste, bude převezena do jiné zoo a tam se sama úspěšně v rámci záchranného programu zapojí do další reprodukce, budeme považovat tento odchov za úspěšně dovršený…
Spolu s námi mohou od minulého týdne sledovat pardály i návštěvníci zoo – na monitoru, který je umístěn v pavilonu indických zvířat.
Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa), zvaný též levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. V oblasti Himálají vystupuje až do výšky 2 500 m n.m. Na celém území jeho výskytu dochází k nejrychlejšímu odlesňování na Zemi (přes 10 % plochy za posledních 10 let). Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto krásně zbarvenou kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců. V Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable).