Tři pětitýdenní mláďata vydry malé, která se stala prvními narozenými přírůstky v ZOO Ústí nad Labem roku 2012 (nar. 13. ledna), podstoupila první veterinární kontrolu. Nejobtížnější na celé akci bylo oddělení obou rodičů, kteří si mláďata urputně bránili a museli být odchyceni do podběráku.
Pak už vše proběhlo velice rychle, byl zkontrolován zdravotní stav trojčat a určeno jejich pohlaví, přičemž bylo zjištěno, že se jedná o dva samečky a jednu samičku. Dále mláďata dostala odčervovací prostředek, ale na očkování a čipování si budou muset ještě cca 14 dní počkat, protože jsou příliš malá. Při této příležitosti byli preventivně odčerveni i oba rodiče.
ZOO Ústí nad Labem momentálně chová dospělý pár a jejich tři potomky, neboť loňská samička, která byla s celou rodinou pohromadě, již v polovině února skupinu opustila.
Vydry malé jsou obyvateli jihovýchodní Asie a ústecká ZOO je začala chovat v 90. letech minulého století. V posledních letech se daří tento druh odchovávat celkem pravidelně. Přes zimu musí být vydry umístěny v teplém pavilonu zimoviště, který je pro návštěvníky nepřístupný. Na svůj „letní byt“ se stěhují většinou na začátku května a během letní sezóny poutají čilá a aktivní mláďata velkou pozornost návštěvníků.
Početní stavy vyder v přírodě mají klesající tendenci, vydry malé jsou proto zapsány v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů v kategorii „zranitelný". Hlavními příčinami je ztráta životního prostředí v důsledku zemědělských aktivit – zakládání čajových a kávových plantáží, vysoušení mokřadů a ničení mangrovů, používání pesticidů a další negativní vlivy.