Počátkem června se narodila v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově hned dvě mláďata rysa karpatského. Matka se chová plaše a veškerý čas tráví s koťaty ve vnitřní ubikaci. Samice vylézá pouze v podvečer pro potravu. Zoologové zatím neznají pohlaví mláďat.
Podkrušnohorský zoopark chová tento poddruh rysů opětovně od roku 2007, kdy byla do zooparku dovezena mladá samice rysa odchycená v Kašperských horách jako opuštěné a nesamostatné mládě. Po zkoušce DNA byl u samice potvrzen podkarpatský poddruh rysa. Ve spolupráci s koordinátorem chovu rysů byl v roce 2010 vytvořen chovný pár s vhodným mladým samcem ze ZOO Olomouc.
Rys obýval koncem 19. století téměř celou Evropu, centrální a severní Asii a oblasti Středního východu. Byl téměř vyhuben, protože působil velké škody na srnčí zvěři. Dnes se díky reintrodukčním programům vrací na původní místa svého výskytu. V ČR byl vysazen do oblasti Šumavy, Beskyd a Jeseníků.
Rys je největší evropskou kočkovitou šelmou. Váží cca 20 kilokramů a dožívá se 18 - 20 let. Hlavním znakem rysa jsou trojúhelníkovité uši s černým chomáčem chlupů na konci. Rys velice dobře vidí i za šera, výborně šplhá a plave a má i dobrý sluch. Ne nadarmo se ujalo úsloví, že komu nic neunikne, má oči jako rys. Za denního světla je rys schopen rozeznat hlodavce na 75 m, zajíce na 300 m a srnce na 500 m. Samice bývají březí 10 týdnů, mláďata se rodí slepá. Pohlavní dospělosti dosahují mezi druhým a třetím rokem. Jedná se o teritoriální a samotářskou šelmu. Rys karpatský je zapojen do programu ESB pro chov ohrožených druhů.