Zvířecí novinky:
Nejmenší opička na světě – kosman zakrslý (Callithrix p. pygmaea) se narodila v jihlavské zoo 3. února 2010. K vidění je v pavilonu Exotária společně se svými rodiči – čtyřletým otcem a o rok mladší matkou, kteří oba pochází z olomoucké zoo a v Jihlavě se setkali v dubnu loňského roku.

Většinu svého života tráví kosmani v korunách stromů, za potravou se vydávají nejčastěji odpoledne. Loví nejrůznější hmyz nebo malé ptáky, nepohrdnou ani plody nebo ptačími vejci.
Kosman zakrslý je tvor společenský, který žije buď v párech nebo v malých skupinkách, kde je dominantní samice. Bohužel jeho malá velikost a roztomilý vzhled způsobily jeho tvrdé pronásledování lidmi, které je vážně ohrožuje.
Březost u kosmanů trvá 120-140 dní, mládě váží pouhých 14-27 gramů. Pečuje o ně samec a samici je předává pouze ke krmení. Dospívá až ve 2 letech.
Foto: Kosman zakrslý – mládě / Martina Davidová
V africké vesnici malí ježečci
Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris) je k vidění v noctunariu africké

Domovinou tohoto druhu ježka jsou savany i lesnaté oblasti od Senegalu až po Súdán a Zambii. Jsou to noční zvířata, přes den většinou spí stočení v norách, za šera se pak vydávají ven za potravou a jsou schopni za noc nachodit i několik kilometrů. Jejich hlavní potravu tvoří červi, housenky, hmyz a pavouci, mohou se ale živit i drobnými obratlovci, semínky, kořínky a houbami.
Jelikož v jejich přirozené domovině neklesá teplota pod 18°C, afričtí ježci běžně neupadají do zimního spánku. Jejich největšími přirozenými nepřáteli jsou draví ptáci a lvi.
Foto: Ježečci / Martina Davidová
Všímavý návštěvník může v těchto dnech v zoo spatřit i další mláďátka – např. surikat, ovcí romanovských, klokanů nebo koz kamerunských.
Otevřeno je každý den od 9.00 do 16.00 hodin.