ZOO Liberec získala do svého chovu párek vzácných cibetkovitých šelmiček – ženetek skvrnitých (Genetta tigrina). Tento jihoafrický endemit nyní vlastníme jako jediná zoo v Česku. Ženetky chovatelé dovezli z jednoho ze soukromých chovů v SRN, v Liberci zvířata obývají společnou expozici ve vnějším prstenci pavilónu šelem. Na nové prostředí si šelmičky zatím zvykají, takže možná několik dní potrvá, než se odváží vyběhnout z vnitřní ubikace před zraky návštěvníků. Pár tvoří tříletý samec a o rok mladší samice, kteří by se měli pod Ještědem stát základem chovu.
Co víme o ženetkách skvrnitých?
Vyskytují se v Jižní Africe pouze jižně od 32. rovnoběžky v oblasti od západního mysu po jižní KwaZulu-Natal a v okolí hranic s Lesotho (endemit). Ženetka dosahuje délky od 49 do 60 centimetrů, ohon je pak dlouhý od 42 do 54 centimetrů. Typické skvrny po celém těle se vyskytují v různých zbarveních ve škále od černé až do rezavě červené barvy, samotná srst (podklad) může v horních partiích přecházet do bělavé, šedé či bledě žluté.
Vrhy mláďat byly ve volné přírodě zaznamenány v různých ročních obdobích od února až po listopad, počty potomků dosahují od jednoho do pěti.
Ženetky skvrnité jsou šelmy noční, aktivní bývají od soumraku do časných ranních hodin, a samotářské. Skupiny tvoří jen páry při námluvách a matky s potomky. Potrava je rozmanitá: od malých hlodavců, přes ptáky, plazy, ale i ovoce.