Koncem března letošního roku byla završena několikaletá snaha beauvalské ZOO a francouzského veterináře Bertranda Lafrance o návrat oslů somálských (Equus africanus somaliensis) do Džibutska, tedy země, kam tento druh svým výskytem historicky patří, ale byl zde ve čtyřicátých letech minulého století vyhuben.
Zmíněný Bertrand Lafrance v Džibutsku žije a vlastní cca 30 ha pozemků, kde na zhruba polovině provozuje chovné centrum DECAN pro gepardy (Acinonyx jubatus) a želvy a zároveň útulek pro zraněná či jinak handicapovaná zvířata místní fauny. Druhou část poskytl pro účely realizace ambiciozního projektu návratu druhů, které v Džibutsku v minulosti podlehly civilizačním tlakům, a sám se v něm aktivně angažoval.
Po zdlouhavých jednáních a vyřizování nutné administrativy se projekt v první dubnové dny tohoto roku mohl konečně uskutečnit. EEP komisí vybraní osli z evropských chovů, kteří museli být na žádost autorit z IUCN bez výjimky vykastrováni, byli svezeni na pařížské letiště a přímým letem odcestovali do rezervace DECAN.
Projektu se zúčastnila i liberecká ZOO. Do Džibutska poslala dva osly (Shaq a Bovu), ostatní přibyli ze ZOO Chemnitz, Gdaňsk a Beauval a s nimi bylo transportováno několik dalších zástupců zeber Grévyho a přímorožců bejsa. Na místě určeném pro jejich následující život vybudovali zaměstnanci DECANu jednoduché přístřešky a separační ohrady, celá plocha byla potom oplocena promyšleným a vyzkoušeným systémem několika typů zábran, tak aby se žádný z jedinců nedostal ven nebo nebyl ohrožován z prostoru vně rezervace.
Kvůli dokonalému navození původních podmínek byly před příletem a introdukcí zvířat z evropských zoo dokonce odstraněny všechny nepůvodní invazivní druhy rostlin. Po prvním dnu stráveném v oddělených boxech byli osli vypuštěni do ohrad a následně do prostoru džibutského buše v rezervaci (spolu s nimi samozřejmě i přímorožci a zebry).
V současnosti jsou všichni v pořádku aklimatizovaní, využívají celou plochu rezervace, jsou pouze přikrmováni a napájeni na několika pečlivě vybraných místech. Celý projekt měl původně ambice stát se reintrodukčním. První odhad počtu zvířat, kterými měla být rezervace naplněna, byl výrazně vyšší s předpokladem, že po aklimatizaci a dokonalém zmonitorování dostupnosti místních potravních zdrojů budou vypuštěna do okolní přírody.
Vedení Equid TAGU při IUCN však vyjádřilo přání vrátit Džibutsku osly repatriací (přirozeným rozšířením) ze sousední Etiopie a geneticky nemíchat původní populaci se zvířaty ze zajetí. Lze ale říci, že je celý projekt prvním krokem k návratu původních ztracených druhů do Džibutska, a to krokem místní politickou reprezentací,veřejností i médii více než pozitivně vnímaným a nadšeně přijatým.