ZOO Liberec vrátí do volné přírody další mládě vzácného orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus). V pořadí bude již dvanáctý od roku 2001. Letošní mládě, narozené 17. února, bude vypuštěno v neděli 23. května v oblasti Argentera (italské Alpy, jen pár kilometrů od hranic s Francií). Z Liberce dravec se čtyřčlenným doprovodem vyrazil v pátek 21. května, první noc přenocuje v záchranné stanici ve Vídni, druhou již v Alpách.
Ve Vídni, kde se také teprve dozvíme pohlaví, mládě dostane miniaturní vysílačku a budou mu speciálně odbarveny letky, aby dravce ochránci přírody na obloze snadno poznali. V současné době orlosup ještě létat neumí, místní zoologové mu tedy budou potravu zatím nosit do uměle vystavěného hnízda. Dravec se v dalších týdnech postupně rozlétá a obstarávání stravy převezme sám. Ještě před vypuštěním projde nezbytnou veterinární prohlídkou.
ZOO Liberec se programu reintrodukce orlosupa účastní od roku 2001, do volné přírody zatím vypustila 11 mláďat (ve Španělsku a v oblasti Mercantour – francouzské Alpy). Programy reintrodukce, tedy návrat některých druhů do volné přírody, naplňují samu základní podstatu existence zoologických zahrad. ZOO Liberec se kromě orlosupa účastní ještě reintrodukce orla mořského (Haliaeetus albicilla) v oblasti Izraele, a to od roku 1999, a na Blízký Východ jsme zatím „poslali“ tři mláďata. V loňském roce jsme také vyvezli dva samce ohroženého osla somálského (Equus africanus somaliensis) Shaqa a Bovu do rezervace DECAN v africkém Džibutsku.
Podle údajů IUCN, Mezinárodní konzervační unie, která každoročně vydává Červený seznam ohrožených druhů, se v současné době ve volné přírodě vyskytuje asi 1000 až 10000 orlosupů bradatých, v Evropě je to ale jen 610 až 1000 hnízdících párů těchto mrchožroutů (většina je rozšířena v asijských oblastech). Dravec obývá výšky až 4000 metrů a hnízda staví na skalnatých útesech či v hlubokých roklích. Z 90% se živí kostmi a velké kusy dokonce shazuje se skal, aby se roztříštily, a snáze se tak dostal k morku. Velkým nepřítelem orlosupů jsou farmáři, kteří je bezdůvodně viní z pytlačení hospodářských zvířat, a často tedy dravcům kladou otrávené návnady.
Zdroj: Zoo Liberec
Mirka Bali
ChytráŽena.cz