Mláďata patrně nejhlasitějšího a jednoho z největších orlů v liberecké ZOO přišla na svět 29. března a 1. dubna a jsou předzvěstí dalších chovatelských úspěchů na tomto úseku. Řada dravčích druhů totiž již sedí na vejcích, jiné se páří, začínají tokat či si staví hnízda. Pokud budeme mít i trochu štěstí, můžeme se letos dočkat mimořádně zajímavé chovatelské sezóny.
Tu přitom již odstartoval v únoru přirozeně odchovaný, tedy rodiči na hnízdě, orlosup bradatý (Gypaetus barbatus aureus), který se na přelomu května a června zapojí do programu reintrodukce a bude vypuštěn buď v Alpách, nebo Pyrenejích.
Zajímavosti o orlech východních...
Obývají východní pobřeží Ruska. Na zimu se stěhují na sever Japonska, Koreje a Číny.Populace orla východního je odhadována na 2500 párů. Stále klesající stav je způsoben znečišťováním prostředí a kultivací krajiny (stavba přehrad, těžba ropy).
Patří mezi největší druhy orlů. Dorůstají délky 85 – 94 cm, se zobákem dlouhým až 7 cm. Váží 5 – 9 kg,
Živí se převážně rybami, suchozemskými obratlovci i zdechlinami z moře. Loví na otevřeném moři ve výšce 5 metrů nad hladinou, kořist lapí ve střemhlavém letu. Na útesech jsou jim častou potravou hnízdící racci.
Orel východní je v ZOO Liberec zapojen do programu ESB, tedy chovu ohrožených druhů světové fauny v rámci evropských plemenných knih.