Tento druh zoborožce je typický mohutným krémově zbarveným hřebenem na zobáku. Samice jej má menší. Zbarvení těla je černé, pouze hlava je stříbrošedá a dolní polovině hřbetu je bílý pruh.
Zoborožec šedolící se latinsky nazývá Ceratogymna brevis a patří do řádu srostloprstí. Vyskytuje se v Etiopii, Súdánu, Keňi, Tanzanii, Zimbabwe – pobřežní a horské lesy. Dosahuje hmotnosti 1050 – 1450 g a výšky 60 – 70 cm.
Způsob života: většinu roku žijí v párech, mimo období hnízdění vytvářejí často při hledání potravy hejna.
Potrava: plody, hmyz, vejce ptáků
Délka inkubace: 40 dnů, počet vajec: 1 – 2, doba odchovu mláďat 80 dnů.
Hnízdí v dutinách stromů, skalních štěrbinách a hliněných březích. Hnízdní dutinu zazdívají oba rodiče. Samice je tak chráněna proti útokům šelem, opic nebo hadů. Po zazdění samec podává samičce potravu pouze úzkou štěrbinou. Jakmile samice přepeří a mláďata jsou již dostatečně samostatná, samice rozbije zazděný otvor a dutinu opustí. Oba rodiče mláďata i nadále krmí až do doby, kdy jsou schopná létat.
Ochrana druhu: v současné době není ohrožen vyhubením.
Chov v olomoucké zoo: Tento druh zoborožců chováme od roku 2003. V současné době máme dva páry.V roce 2009 se podařilo poprvé odchovat mláďata. Jsou dvě a jsou to samci.
Mláďata i s matkou opustila budku začátkem července. Hnízdit začal pár již v březnu. Samec i samice společně zazdili vletový otvor do hnízdní budky a ponechali jen malý otvor, kterým samec samičku krmil a posléze i mláďata. Co přesně se dělo uvnitř ví už jen samička. Každopádně začátkem července samice otvor rozbila a ukázalo se, že v bezpečí dobrovolného uvěznění vyvedla dva potomky. Nyní již jsou rodiče i s mláďaty ve voliéře.
Druhý pár je mladý sestavený teprve v roce 2009. Zatím nehnízdí.