Po nadílce mláďat
v horní části zoo přichází s podobnou radostnou událostí i několik
obyvatel pavilonu exotária, konkrétně tři druhy primátů. Nejprve se narodil
jedináček nejmenších opiček světa – kosmanů zakrslých, kde dospělí jedinci měří
pouhých 15 cm.
Rodinka těchto „trpaslíků“ z jihoamerických pralesů se již několik let v ústecké zoo pravidelně rozmnožuje. Zajímavostí je, že mláďata se rodí poměrně velká, dosahují hmotnosti cca 12 – 15 gramů. Pokud bychom převedli hmotnost novorozence a matky do stejného poměru s lidmi, bylo by to stejné, jako kdyby lidské miminko vážilo plných sedm kilogramů! Péči o novorozeně má na svých bedrech otec, a to doslova. O mláďata, která se rodí v počtu 1- 2, výjimečně tři, pečuje samec, který je vozí na zádech, samice se stará o přísun potravy v podobě mateřského mléka.
Dva dny po jejich narození následoval porod dvojčat vari červených, poloopic z ostrova Madagaskar. Také tento druh se v naší zoo rozmnožuje pravidelně. Svá mláďata rodí samice do připraveného proutěného košíku, kde se s nimi cítí bezpečně. Malí lemuři z něj začínají vylézat zhruba po 14 dnech až třech týdnech, ale zpočátku velmi váhavě a pouze na krátkou dobu. Ještě nyní, když jim je již měsíc, musí mít návštěvníci štěstí, aby je spatřili.
Posledními šťastnými rodiči jsou lemuři kata, druh, který se vyznačuje výrazně dlouhým, černobíle pruhovaným ocasem, který jim v pralese slouží k optické a pachové signalizaci. Své mládě katy neodkládají, samice je po porodu nosí na břiše či za krkem. O mládě jeví zájem i ostatní členové skupiny, což jsou v ústecké zoo další dvě dospělé samice, samec a loňské mládě, které je nyní v lemuří pubertě.
Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Mirka Bali
ChytráŽena.cz