V pátek 16. září dorazili do ZOO Praha vzácní nováčci - samice orangutana sumaterského Mawar se svým šestiletým synem Gempou. V pražské ZOO se tím začala psát nová éra chovu jednoho z nejohroženějších lidoopů světa. Noví orangutani se nyní seznamují s vnitřní expozicí Indonéské džungle.
Mawar a Gempa pocházejí ze zoologické zahrady na ostrově Jersey, kterou založil slavný přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell. Do Prahy přicestovali po zemi ve speciálním vytápěném voze. Devatenáctihodinový transport zvládli bez problémů. Společně s nimi dorazila také jejich chovatelka z Jersey, která jim pomohla lépe zvládnout aklimatizaci na nové prostředí.
„Nejdřív byli oba orangutani odděleni od našich zvířat v odstavných boxech v zázemí pavilonu Indonéská džungle. Zvykali si tam nejen na nové prostory, ale i na nás,“ popisuje vrchní chovatelka lidoopů ZOO Praha Denisa Ryšková. „Nyní už je postupně pouštíme i do vnitřní expozice Indonéské džungle.“
Přesun Mawar s Gempou z Jersey do Prahy je nesmírně důležitý pro chov orangutanů sumaterských v obou zahradách. „Pro Prahu to bude znamenat počátek zcela nové éry chovu tohoto kriticky ohroženého lidoopa. Mawar v budoucnu vytvoří pár se samcem Padangem. Vyloučeno není ani spojování s geneticky nesmírně důležitým samcem Kamou, prvním orangutanem narozeným v tehdejším Československu,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha. Do Jersey zase odchod Mawar přinese harmoničtější vztahy ve skupině, kterou vbrzku obohatí dvě mladé samičky ze ZOO Duisburg.
Orangutany sumaterské chová ZOO Praha od roku 1961, kdy přišla z divočiny samička Soňa. V roce 1971 se jí a jejímu partnerovi Bimbovi narodilo zcela první mládě orangutana sumaterského v tehdejším Československu – Kama. Ten žije v Praze dodnes. Kromě něj obývají část pavilonu Indonéské džungle ještě samice Upita a samec Padang.
Orangutani sumaterští patří ke kriticky ohroženému poddruhu lidoopů. Podle posledních odhadů žije na Sumatře méně než 5.000 jedinců.