Zlínská zoo dosáhla dalšího významného chovatelského úspěchu. Od začátku února do poloviny března letošního roku se v chovatelském zázemí vylíhlo 10 pelikánů bílých. Tento počet však zdaleka nemusí být konečný. V inkubátorech ošetřovatelé starostlivě opatrují další 4 vajíčka. Možná se tak podaří překonat rekordní odchovy pelikánů bílých v posledních dvou letech, kdy se každoročně odchovalo 11 pelikánů.
Stejně jako předchozí ani ta letošní mláďata nezůstanou ve zlínské zoo natrvalo. „Zhruba ve věku tří měsíců naši zoo opouští a v rámci spolupráce odchází do jiných zoologických zahrad. Např. vloni mladí pelikáni putovali do italské zoo, 8 letošních mláďat zamíří do francouzské zoo, zbývající mláďata pak najdou nový domov v českých zoo,“ upřesnil Roman Horský, vedoucí zoologického úseku.
O úspěšný odchov malých pelikánů se nepostarali jen opeření rodiče. Velký podíl na tomto úspěchu mají samotní ošetřovatelé. „Již několik let volíme u pelikánů variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu mláďat. Tento postup není vůbec jednoduchý. Inkubaci sice spolehlivě zajistí automatický inkubátor, výživa je už ale na lidech. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech a váží 120 gramů. Zpočátku ho musí ošetřovatelé krmit každé 3 hodiny, výhradní potravou jsou rozmělněné natrávené sladkovodní rybky. Postupně je učíme přijímat celé drobné rybky, zhruba ve věku 14 dnů jsou malí pelikáni naprosto soběstační a krmí se již sami. Díky výživnému jídelníčku také rychle zvyšují hmotnost. Během jednoho měsíce se jejich váha posune až na 2 kg,“ řekl Horský.
Velkou zvláštností pelikáních mláďat je jejich barva. Zatímco dospělí ptáci mají bílé peří s jemným růžovým nádechem, mláďata jsou černohnědá. Kdyby nebylo velkého zobáku, jen těžko bychom hledali nějakou podobu.
Pelikáni patří k největším létajícím ptákům. V dospělosti váží až 14 kg a rozpětí jejich křídel činí téměř 3,5 metru. Charakteristickým znakem je mohutný rozeklaný zobák (dlouhý asi 45 cm) s roztažitelným vakem pod spodní čelistí. Domovem pelikánů bílých je africký kontinent na jih od Sahary, žijí také v Asii (severozápadní Indie, jižním Vietnam), lokální populace se vyskytuje i v jižní Evropě. Obývá velké, rákosem porostlé močály a delty řek s dostatkem ryb. Zde hnízdí v koloniích a kromě období rozmnožování, kdy si hájí prostor kolem svého hnízda před konkurenty, jsou to snášenliví společenští ptáci. Žijí v párech, rodiče se při sezení na vejcích střídají a společně také pečují o mláďata.
Dospělí ptáci za den spořádají zhruba dva kilogramy ryb, které polykají živé. Během hnízdění musí rodiče nalétat denně něco mezi deseti a padesáti kilometry, aby nalovili dostatek ryb pro svá mláďata. Jeden mladý pelikán spotřebuje během svého vývoje přibližně 75 kilogramů ryb.
V ZOO Zlín chováme nyní 4 dospělé páry. V současné době ještě zůstávají na zimovišti v chovatelském zázemí, během krátké doby se však opět vrátí na rybník v asijské oblasti zoo.