Levhart mandžuský je nejvzácnějším z celkem dvaceti dvou poddruhů levharta a bohužel ho můžeme zařadit mezi nejohroženější živočichy. V přírodě žije jen asi čtyřicet kusů. V evropských zoo je chováno 57 samců a 47 samic. Ne všichni jedinci jsou však úplně čistokrevní. Čistokrevných, mezi které patří i naše mláďata, je chováno 15 samců a 14 samic. ZOO Olomouc chová levharty mandžuské od roku 2001.
Matka: Atas, narozena v ZOO Kaunas v roce 1996. Naše zoo ji získala ze
ZOO Hodenhagen (Německo). Odtud putovala na podzim 2001 do ZOO Praha, kde se spářila se samcem Danielem. Tento samec pochází z odchytu v Koreji. Pravděpodobně se narodil v roce 1988. ZOO Praha jej získala jako chovnou půjčku z moskevské zoo.
Prvními mláďaty, narozenými v zoo Olomouc, byli samec a samička. Pojmenováni byli Any a Akin. Čísla chovné knihy 535 a 536. Narozena 19. 5. 2001. Další mláďata rovněž pár se narodila 26.5. 2002 a dostala jména se Izi a Naty. Samička Ája se narodila 20. října 2003. Rodiče jsou stejní Atas a Daniel.12.10. 2005 2005 se narodila další samička,která dostala jméno Kitty.
Koordinátorka chovu Sarah Christie z Anglie řídí chov těchto zvířat v rámci Evropských záchranných programů. Levharti mandžuští, kteří se narodili v olomoucké zoo, dnes žijí v zoologických zahradách v Helsinkách v anglickém Marwellu a v Praze. Samička Kitty odcestovala na jaře roku 2007 do Novosibirska.
Levharti jsou považováni za nejdravější a zároveň nejhezčí velké kočky. Jeho přizpůsobivost umožňuje to, že obývá největší areál od Afriky, přes Blízký východ až po jihovýchodní Sibiř, dále Malajsii, Srí Lanku a Jávu. Levhart mandžuský vystupuje vysoko do hor. Běhá rychlostí až 60 km/h a skáče do výšky 3 m a do vzdálenosti 6 m. Dobře plave a výborně šplhá po stromech. Žije samotářsky, denně nachodí kolem 25 km.
Hranice teritoria značí močí a drápy rozdrásává kůru na kmenech stromů.
Jeho potrava se skládá z obratlovců všech velikosti. Levhart mandžuský spolu s levhartem sněžným jsou vybaveni kvalitou srsti na život v chladném prostředí . Vystupují až do výšky 5 000 metrů nad mořem. Tito levharti, na rozdíl od svých teplomilných příbuzných, se páří na konci zimy, aby se mláďata rodila v jarních měsících. Mláďata se v přírodě odloučí od matky asi po dvou letech.
Další dvě mláďata se narodila 30.5. 2007. Jejich rodiči jsou Samice Atas a samec Edward. Atas pochází ze zoo v Kaunasu a Edward z pražské zoo.
Kmotr, pan Michal Svák majitel autosalonu Peugeot, který je 3. srpna 2007 slavnostně pokřtil, jim dal jména Elixa a Hoggar. Ošetřovatelka je pojmenovala Odetta a Krišpín. Do dnešního dne se olomoucké zoo podařilo odchovat 8 mláďat.
Pan Michal Svák se stal 22. května 2008 kmotrem i dalšího mláděte, které se narodilo 22. února 2008. Jeho matkou je Izzy, narozená v ZOO Olomouc, otcem Edward, narozený v pražské zoo. Tentokrát je to samec. Sameček dostal jméno Chobby,od kmotra, pana Sváka Terry a je devátým mládětem, které se v olomoucké zoo podařilo odchovat.
20. 5. 2008 - Poslední info uvádí, že, ve 44 zoo žije 126 jedinců, jiné údaje uvádějí, že na celém světě v současné době žije 188 levhartů mandžuských v zoologických zahradách. Z toho 54,42 v evropských zoo. V přírodě žije posledních 25 až 34 jedinců. Samička, která odcestovala z naší zoo do Novosibirsku, není primárně určena k reintrodukci, ale je tam jako cenný chovný materiál a pokud to bude nějakým způsobem možné tak její potomci či vnuci budou teprve připravování na vypuštění do přírody.
13. ledna 2010 přivedla na svět osmiletá samice Izy mládě, samečka. Je to již druhé, které se jí v olomoucké zoo narodilo. Otcem je, tak jako u jejího prvního potomka, samec Edward narozený v roce 2001 v pražské zoo.
Prvním mládětem byl rovněž sameček, který již žije na doporučení koordinátorky chovu v Minnesotské zoo v USA. Kmotrem nenovějšího mláděte se stane opět osvědčený pan Michal Svák.
Zdroj: Zoo Olomouc
Vendi V.
ChytráŽena.cz