V pražské zoo se vylíhnul 100. leguán kubánský, který je zařazen na Červeném seznamu ohrožených druhů.
Leguáni kubánští jsou vzácní býložraví ještěři, kteří jsou zařazeni v kategorii zranitelných druhů (IUCN), zároveň jsou v nejvyšší kategorii mezinárodní ochrany (CITES A). Jejich líhnutí je významnou událostí v plazí líhni Zoo Praha. Ze snůšky 13 oplozených vajec je na světě už deset mláďat, mezi nimi i jubilejní leguán.
„Snůšku snesla 23. května samice s nepříliš poetickým jménem Bezprstá. První z mláďat se vylíhlo po 77 dnech inkubace v líhni, stý leguán v historii Zoo Praha opustil vejce ve středu 11. srpna,“ upřesňuje kurátor plazů Petr Velenský.
Líhnutí jednoho mláděte může trvat až dva dny, mládě nejprve tzv. vaječným zubem nařízne skořápku, vystrčí hlavu a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá bez hnutí minimálně 24 hodin, odpojuje krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtahuje do břicha nespotřebovaný žloutek, který mu poslouží jako zdroj energie v prvních dnech po vylíhnutí. Až poté se vysouká z vejce a začíná samostatný život bez asistence rodičů.
Zoo Praha začala chovat leguány kubánské v prostorném atriu Pavilonu šelem v roce 1992 a hned v následujícím roce se je podařilo rozmnožit - tehdy šlo o první rozmnožení v Evropě a druhé na světě! Na základě této významné události byla pražská zoo pověřena koordinováním evropského chovu těchto ještěrů a vedením jejich plemenné knihy.
Leguáni odchovaní v Praze už našli domov v desíti evropských zoologických zahradách a postarali se o to, že v Evropě vznikla silná pojistná populace tohoto druhu.
Návštěvníci Zoo Praha mohou leguány kubánské obdivovat v atriu Pavilonu kočkovitých šelem. Mláďata budou k vidění tamtéž zhruba za měsíc.
FOTO – Líhnutí v plazí líhni (foto: Petr Velenský)
Leguán kubánský po vylíhnutí z vejce (foto: Jana Ptačinská Jirátová)
Dospělý leguán kubánský (foto: Jiří Trojánek)
Zdroj: ZOO Praha
Mirka Bali
ChytráŽena.cz