Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Urzon kanadský - Erethizon dorsatum

29. 10. 2010 | ZOO Olomouc

Severoamerický hlodavec, připomínající svým vzhledem dikobraza. Ten však patří do jiné čeledi – dikobrazovitých, kdežto urzon do urzonovitých. Na rozdíl od dikobraza má kratší a měkčí ostny, na ocase a na částečně na zádech. Dobře šplhá po stromech. Délka ostnů 3 – 15 cm, síla 1 – 5 mm.  Bílé s hnědým nebo černým zakončením.


Dožívá se až 17 let. Rozšíření: převážně jehličnaté méně často smíšené a listnaté lesy od Aljašky po severní Mexiko.  Potrava: jaro: květy, pupeny, později výhonky, listy a plody. V zimě jehličí a kůra ze stromů. Březost: 210 – 217 dnů, páří se na podzim. Rodí zpravidla jedno mládě, jeho hmotnost je kolem 600 g. 


urzonMatka kojí mládě 10 – 56 dnů. Ve věku dvou dnů už mládě může lézt po stromech. Ostny slouží k obraně. Při setkání s nepřítelem se urzon otočí zády a začne couvat. Pokud varování nezabere, zasáhne útočníka ocasem. Ostny má opatřené zpětnými háčky, které se snadno uvolní a zůstanou vězet v ráně. 


Olomoucká zoo chová urzony s různými přestávkami od roku 2005. První mládě, které se v zoo narodilo 2. 5. 2009 je sameček a byl odchován uměle. Letošní mládě, samička, se narodila 14. 7. 2010. V současné době zde žije pět urzonů kanadských.


Zdroj: ZOO Olomouc

Simbelmine
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Urzon kanadský - Erethizon dorsatum:

Urzon kanadský - Erethizon dorsatum
Urzon kanadský - Erethizon dorsatum
Urzon kanadský - Erethizon dorsatum
Urzon kanadský - Erethizon dorsatum
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
hezký hlodavec
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky