Ve čtvrtek 7. ledna dopoledne došlo v expozici orangutanů pavilonu Indonéská džungle k vážné události, která ale měla šťastný konec. Orangutan sumaterský Pagy spadl v pavilonu Indonéská džungle do vodního příkopu, zachránila ho vrchní chovatelka Denisa Ryšková
Mladý orangutan Pagy (9 let) využil svých přirozených schopností a vzrostlé vegetace k tomu, aby se pomocí lana a jedné větve palmy (jež byla momentálně vzrostlejší oproti běžné situaci) přehoupl přes vodní příkop na druhý břeh. Při pokusu o návrat zpět do výběhu se pod ním však zlomila koruna palmy karyony a Pagy spadl do nejhlubší části vodního příkopu (v těchto místech má hloubku téměř dva metry).
Po pár vteřinách marného máchání rukama klesl jako kámen ke dnu. Chovatelka Denisa Ryšková, která v těch okamžicích už byla přítomna v pavilonu, ani na okamžik nezaváhala a skočila do příkopu. Vzápětí jí přispěchal na pomoc i zahradník Zdeněk Loužil, který v pavilonu právě pracoval.
Denisa Ryšková dobře viděla tělo Pagyho pod vodou, potopila se za ním a nahmatala jeho srst, za kterou ho se Zdeňkem Loužilem vytáhli na břeh a vystrčili hlavou ven z vody. Poté jej chovatelka položila do stabilizované polohy a několika herdami do zad docílila, že Pagy vykašlal vodu z plic, nadechl se a postavil na nohy. Protože měli orangutani právě otevřeno do venkovního výběhu, vyběhl Pagy ven za svým bratrem Filipem (10 let). Jejich rodiče, Kama a Upita, byli tou dobou v zázemí.
Denisa Ryšková se pokusila orangutany přivolat, ale dorazil pouze starší Filip. Protože byl Pagy zcela promáčen, rozhodli se chovatelé razantně ho zahnat dovnitř - pomocí bambusu a košťat se jim to po dvou až třech minutách podařilo. Pagyho zavřeli do vnitřního boxu, kde během deseti minut oschl, a třebaže nejeví známky prochlazení, pečlivě ho sleduje veterinář zoo MVDr. Vodička.
Ve výběhu byl vzápětí proveden průzkum, kudy Pagy utekl, a byla přijata následující opatření: Volná lana byla odřezána. Na giboním ostrově byla upravena vegetace tak, aby se po případném přeskoku na tento ostrov nemohl orangutan dostat ven.
Ve výběhu orangutanů je zaveden třífázový denní režim:
1) Od 9.00 do 12.30 jsou ve vnitřní expozici umístěni čilí „mladíci“ - bratři Pagy s Filipem. V této době je zde běžně průvodce, který kromě informování návštěvníků plní i funkci ostrahy a dbá na bezpečí zvířat. Tuto službu nyní vedení Zoo Praha posílí o jednoho člena.
2) Od 12.30 do 14.30 je ve výběhu samec Kama (39 let)
3) Od 15.00 až do rána samice Upita (25 let), která je klidné povahy a nevyhledává žádné „příkopové dobrodružství“.
Především se však chovatelé opět přesvědčili, že tonoucí lidoop není schopen udělat nic pro svou záchranu. A tak třebaže jsou i ve světě vodní příkopy běžně používány jako zábrana úniku lidoopů, je zjevné, že tento koncept je již překonaný a v Zoo Praha začal být po včerejší události přehodnocován.
Zdroj: Zoo Praha
Simbelmine
ChytráŽena.cz