V ZOO Liberec se po roce opět vylíhlo mládě vzácného orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus). Stejně jako loni jde o přirozený odchov rodiči na hnízdě a nikoli v umělé líhni. Takto přišla v liberecké ZOO na svět teprve tři orlusupí mláďata (včetně letošního), ostatních devět bylo odchováno uměle. Rodiče Pišta (24 let) a Božena (18 let) přitom letos snesli jako tradičně i druhé oplozené vejce, z něj se ale mládě nevyklubalo.
Vzhledem k tomu, že orlosup bradatý je zapojen do programu reintrodukce (tedy návrat do volné přírody), bude i letošní mládě s největší pravděpodobností vypuštěno ve francouzských Alpách (oblast Mercantour), nebo ve španělské Andalusii v pohoří Cazorla. Tam od loňského května létá i naše samice Fátima a od roku 2006 i její o tři roky starší „sourozenec“ Tono.
Ostatních devět mláďat krouží v Alpách. Programu reintrodukce se přitom ZOO Liberec aktivně účastní od roku 2001, kdy bylo vypuštěno první mládě. Reintrodukce se v ZOO Liberec vztahuje i na orly mořské - od roku 1999 jsme v Izraeli vypustili tři mláďata a nově také na supy hnědé: pár neexpozičně chováme od sklonku roku 2008, zatím ale ještě mládě neodchoval.Orlosup bradatý je zároveň zapojen i do Evropského záchovného programu (EEP) ohrožených druhů světové fauny.
Co víme o orlosupech?
• Vyskytují se už jen na několika horských místech Evropy, Asie a Afriky, obývají výšky až 4000 metrů, v zimních měsících sestupují do 500 – 800 m
• dosahují délky až 115 cm, s rozpětím křídel 280 cm. Váží 5 – 7 kg. Oblast hrudníku a břicha je zbarvena do tmavě oranžové barvy. Zbarvení je způsobeno třením o vápenaté skály obsahující oxid železitý
• jsou mrchožrouty, jako jediní dravci se až z 90% živí kostmi. Ty shazují z výšky na skály, aby se rozbily a jedinec se dostal k morku.
Zdroj: ZOO Liberec
Zdeničkaa
ChytráŽena.cz