Ostravská zoologická zahrada se těší z nových přírůstků vzácné madagaskarské kachny. 8. února se tu vylíhlo pět mláďat čírky černoskvrnné, která mohou návštěvníci pozorovat od prvního dne v expozici Madagaskar v pavilonu opic.
Čírka černoskvrnná je kachna vázaná na stromy, na kterých často hřaduje. Při pohybu po větvích jí pomáhají ostré drápky. Také v ostravské ZOO mohou návštěvníci často pozorovat, jak pár čírek posedává na větvích. Po vylíhnutí mláďat se však rodinka zdržuje ponejvíc na jezírku, případně na souši, kde se malé kachničky schovávají v peří rodičů.
Zajímavostí ovšem je, že i hnízdo čírek černoskvrnných bývá umístěno vysoko na stromech, resp. ve stromových dutinách. V ostravské ZOO hnízdí čírky v budce (náhradní dutině), která je umístěna ve výšce okolo čtyř metrů. Jak se tedy malé kachničky zatím neschopné létat dostaly na zem? Jednoduše! Ihned po vylíhnutí vyskočily z hnízda. Vzhledem k jejich nepatrné váze nebyl dopad z několikametrové výšky žádný problém. Proč ale nezůstala bezbranná mláďata v bezpečí hnízda, dokud nedorostou a nebudou umět létat?
Kachny patří mezi tzv. nekrmivé ptáky, a to znamená, že svá mláďata střeží, vodí je, ale nekrmí. Mláďata si nicméně umějí opatřovat potravu od prvního dne sama. Té se jim ovšem v hnízdě vysoko nad zemí nedostává, takže nezbývá, než z něj vyskočit a hledat jinde…
Čírka černoskvrnná (Anas bernieri) se ve volné přírodě vyskytuje pouze v západní části ostrova Madagaskar, kde patří k velmi vzácným druhům. Její životní prostředí tvoří příbřežní mokřadní oblasti s mělkými vodami a dostatkem vegetace. Tyto oblasti jsou však často využívány a přeměňovány člověkem k pěstování zemědělských plodin (např. rýže), k intenzivnímu chovu krevetek atd., čímž dochází ke ztrátě a ničení původních biotopů. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je čírka černoskvrnná vedena jako ohrožený druh (Endangered). Celková populace v přírodě je odhadována na pouhých 1500-2500 jedinců.
Tato nenápadně zbarvená kachna není vzácná jen v přírodě, ale i v zoologických zahradách. Neexistuje pro ni samostatný záchranný program, nicméně její chov je koordinován společně s chovem dalšího ohroženého druhu této oblasti, kachnou madagaskarskou. V ostravské ZOO je pár čírek chován od roku 2008 a už třikrát zde vyvedl mladé.