V neděli 5.9.2010 ve 14:39 se narodilo mládě žirafy síťované a ihned se stalo nejvýznamnějším přírůstkem roku 2010. Malá žirafka, která zatím nebyla pokřtěna, se už hodinu po porodu postavila na nohy a za další hodinu se poprvé napila mateřského mléka, má se čile k světu. Matkou malé žirafy je čtyřletá prvorodička samice Tosha, pocházející ze Zoo dvůr Králové, která svůj první porod zvládla na výbornou, Toshu brněnská Zoo získala výměnou za samici Julii v roce 2008. Otcem mláděte je samec Jamie, který bohužel loňského září uhynul.
Co víme o žirafách
Jejich neobyčejně dlouhý krk a také dlouhé nohy je řadí mezi nejvyšší ze všech savců. Na straně druhé, právě dlouhý krk působí žirafám nemalé potíže, když se třeba pasou na trávě, nebo se chtějí napít, musí se doširoka rozkročit, což jim činí velké potíže, proto naráz vypijí 10 – 15 litrů vody, aby nemusely tuto proceduru opakovat často. Žirafy mají velmi dobře vyvinutý zrak, údajně mají ze všech savců největší rozsah vidění. Další smysly, které mají žirafy dobře vyvinuté jsou sluch a čich. Žirafy se většinou pohybují rychlostí 16 km/h, pokud jsou ale v nebezpečí, dokáží zrychlit i na 56 km/h.
Žirafa síťovaná se vyskytuje v buši a savaně v Etiopii, Somálsku a severní Keni, tvoří menší stáda o zhruba 10 – 40 členech, živí se výhonky, listy, větvemi mladých stromů a keřů. Ve volné přírodě se dožívají 20 – 25 let, v chovu až 33 let.
Druh žirafa má devět poddruhů, které se od sebe liší jak barvou, tvarem skvrn, tak i místem výskytu. Žirafa síťovaná patří bohužel do skupiny, kterým hrozí vyhynutí. U nás jsou pouze dvě zoologické zahrady, které tento druh chovají, ZOO Brno a ZOO Dvůr Králové.
Nyní jsou v brněnské zoo dvě žirafy, Tosha a Janette, která loni také možná s Jamiem zabřezla, možná se tedy můžeme těšit na další žirafí mládě.
Zatím se předpokládá, že mladá žirafí samička v brněnské zoologické zahradě zůstane.
Iris – čtenářka
ChytráŽena.cz