Z ústecké zoologické zahrady se stává „velmoc“ v chovu zoborožců vrásčitých, neboť v letošním roce opět došlo k dalšímu úspěšnému odchovu těchto vzácných ptáků. Hnízdní dutinu opustila před měsícem spolu se samicí dvě plně opeřená mláďata, všichni v ní společně strávili plných 69 dní. Díky kamerovému systému mohli chovatelé sledovat celý průběh odchovu po celých 24 hodin.
Celý odchov začal v okamžiku, kdy se samice „zazdila“ v hnízdní dutině směsí měkkého ovoce, vařených brambor, slin a pilin, nechává jen úzký otvor pro krmení a na vyměšování. Samec se po celou dobu staral o donášku krmení, nejprve pouze pro samici sedící na vejcích, po měsíční inkubaci i pro dva potomky. Mláďata jsou zpočátku holá a slepá, peří jim začíná narůstat až po cca třech týdnech. Více než dva měsíce trval jejich pobyt v dutině velkého kmenu, pak se samice začala proklovávat ven a všichni tři vyletěli. Rodiče je ještě několik týdnů dokrmují a učí je samostatnosti.
Ústecká zoo se v současné době řadí mezi pouhé čtyři evropské zoologické zahrady, které tento vzácný druh zoborožce rozmnožují. Letošní samečci jsou v pořadí pátým a šestým mládětem, které se v Zoo Ústí nad Labem podařilo odchovat. Rodičovský pár, který je v zoo chován od roku 1992, je kvůli klidu a poskytnutí vhodných podmínek k rozmnožování umístěn v zimovišti nepřístupném pro návštěvníky. Vůbec první mládě bylo odchováno v červenci roku 2002, jednalo se o samce, který byl později dopárován samicí odchovanou v belgické Zoo Antwerpy a poté byli společně umístěni v Zoo Lipsko. Další mládě (nar. 2005) našlo domov v sousední děčínské zoo a další (nar. 2006) putovalo do holandské Zoo Arnhem. Poslední samec (nar. 2009) je stále v ústecké zoo.
O unikátnosti chovu zoborožců vrásčitých svědčí i fakt, že evropský koordinátor chovu Jo Gregson z anglické Zoo Paignton navštíví v příštím týdnu Zoo Ústí nad Labem. Součástí prohlídky bude speciálně návštěva chovného zařízení a ukázka úspěšného letošního odchovu.