Dne 3. května se v pavilonu šelem ústecké zoologické zahrady narodila dvě velice vzácná mláďata. Jedná se o nejohroženější poddruh levharta, a to levharta mandžuského.
Počty zvířat ve volné přírodě se v roce 2007 odhadovaly na 14 – 20 dospělých jedinců a 5 – 6 mláďat. Údaje pocházejí z Mezinárodní červené knihy ohrožených druhů, kde se také uvádí, že tyto nádherné kočkovité šelmy žijí pouze v Rusku v oblasti Primorskoje, v Číně a v Koreji jsou již zcela vyhubeny. Evidence zvířat chovaných v zajetí je poněkud optimističtější, v evropských zoo žije 127 jedinců, a to 74 samců a 53 samic. Pro ústecký pár Kiaru a Rushera představují tato mláďata již druhé potomstvo, první byla samička Kaila narozená v roce 2006.
Po porodu byl Kiaře dopřán absolutní klid, a to nejen ze strany návštěvníků zakrytím průhledu do její expozice, ale i ze strany chovatelů. Ti pouze podle zvuků usuzovali, o jak početný vrh se tentokrát jedná. První kontrola proběhla až po 25ti dnech a potvrdila, že mláďata jsou dvě, s nejvyšší pravděpodobností oba samečci. Ve středu 17. června ve stáří jednoho a půl měsíce byla obě mláďata opět zkontrolována, zvážena, absolvovala nutné očkování a byla označena identifikačním mikročipem. V té době byla odstraněna i zástěna, která bránila příchozím ve výhledu, takže nyní již nic nebrání tomu, aby tento vzácný odchov mohli obdivovat všichni návštěvníci zoo.
Mláďata se zatím zdržují spíše ve vnitřní expozici, do které je možný pohled z haly pavilonu, ale s přibývajícím věkem je jejich akční radius bude rozšiřovat, takže jistě s velkou radostí budou při svých hrách využívat nový venkovní přírodní výběh, který byl slavnostně otevřen pouhý měsíc před jejich narozením.
Zdroj: ZOO Ústí nad Labem
Notburga
ChytráŽena.cz