V pondělí 23. srpna v 16 hodin odstartovaly Zoo Praha a server tn.cz internetový přímý přenos líhnutí varanů komodských. Protože je tento druh ještěra označovaný jako „drak z Komodo“, dostal projekt název Líhnutí draků. Vysílán je na internetové adrese www.nova.cz/draci.
„Nabízíme naší i světové veřejnosti zcela ojedinělou příležitost sledovat, jak na svět přicházejí největší ještěři světa,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Naše zoo je v současnosti jedinou zoologickou zahradou na světě, která je dokáže pravidelně rozmnožovat. V tomto ohledu jsme skutečnou varaní velmocí. Cítíme proto jako povinnost představit fascinující líhnutí draků co největšímu počtu lidí. Současně se tento projekt – doufám – stane další ukázkou účelného využívání technologií a nových médií jak pro vzdělávací cíle, tak pro propagaci naší zoo. Jsem rád, že jsme pro něj v tn.cz a Nově získali skutečně výjimečného a mimořádně silného partnera.“
V internetovém přímém přenosu je sledována únorová snůška vajec, kterou nakladla varaní samice Aranka. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje předpokládané dění: „Mládě nejprve nařízne skořápku tzv. vaječným zubem, vystrčí čenich a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá bez hnutí minimálně 24 hodin. Odpojí krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtáhne do břicha nespotřebovaný žloutek. Ten mu v prvních dnech po vylíhnutí poslouží jako zdroj energie.“
Jedno z mláďat se začalo klubat několik hodin po spuštění přenosu. Líhnutí trvá zhruba dva až tři dni. Otázkou ale zůstává, jak dlouho bude probíhat líhnutí všech mláďat – zda všichni „dráčci“ opustí vejce naráz nebo postupně. Jisté je to, že online přenos z plazí líhně bude cenným materiálem pro studium varanů komodských.
Varan komodský je největší ještěr světa. Endemicky je rozšířen na 5 ostrovech ve východní Indonésii: Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami a v několika přímořských oblastech většího ostrova Flores. Byl objeven až v roce 1912 a v současnosti je silně ohrožen. Ve volné přírodě zbývá posledních cca 5000 jedinců.
Zoo Praha je v současnosti nejúspěšnější na světě v chovu varanů. V Evropě jsou tito největší a nejnebezpečnější ještěři světa chováni ve 13 zoologických zahradách. Více než čtvrtina z nich žije v Praze. Nikde v Evropě se ještě žádná samice nedožila druhých mláďat, naši chovatelé přitom v únoru 2010 odebrali 20 vajec samici Arance, která se rozmnožila již potřetí.
FOTO – Mládě líhnoucí se z vejce (foto: Petr Velenský)
Samice varana komodského Aranka (foto: Tereza Mrhálková)