Starší, 34 letá samice ary hyacintového, bohužel zůstala v naší ZOO bez partnera. Našli jsme jí ženicha v ZOO Lešná, který je sice o mnoho let mladší, ale to by u těchto ptáků nemělo dělat problém. Odcestovala tedy za ním a oba arové v sobě okamžitě našli zalíbení. Byli společně vypuštěni do veliké průchozí voliéry.
Žijí zde ve společnosti jiných pěti druhů arů a dalších ptáků z jihoamerické oblasti. Není vyloučené, že by se samici, i přes její vyšší věk, mohlo podařit naklást vajíčka a odchovat mláďata. Samička přišla do ZOO ve Dvoře Králové 31. 5. 1978 ve věku jednoho roku. Zároveň s ní přišel i stejně starý sameček. Oba ptáci pocházeli z volné přírody a odchovali společně 7 mláďat. Za posledních pět let se však už nerozmnožovali a v únoru letošního roku samec, který měl dlouhodobé zdravotní problémy, uhynul. ZOO hledala pro samici ary nového partnera, ale vhodný samec podobného věku nebyl k sehnání. Nakonec se ZOO Dvůr Králové rozhodla poslat samici do ZOO Lešná. Zde byl před nějakou dobou umístěn dvanáctiletý samec, který pochází ze zásilky ptáků zabavených pašerákům zvířat.
Za mladým samcem odcestovala naše ara 18. 8. Po krátké aklimatizaci byla spojena se svým mladým partnerem a oba ptáci se brzy spřátelili. Dne 2. 9. byli společně vypuštěni do veliké průchozí voliéry, kde žije pět jiných druhů arů a další zajímaví ptáci ze stejné oblasti. Naše samice využívá možnosti pořádně se proletět. Doufáme, že něžný vztah dvou arů hyacintových, kteří patří mezi nejvzácnější a nejohroženější druhy papoušků, bude završen nakladením vajec a úspěšným odchovem mláďat. Věkový rozdíl by neměl dělat problém. Je zaznamenaný případ, kdy se rozmnožila samice ary hyacintového stará 57 let.
Ara hyacintový je celý kobaltově modrý, jen kolem očí a na bradě má žlutou barvu. Původně obýval rozsáhlé oblasti deštných pralesů Jižní Ameriky, dnes už však žije pouze v jižní Brazílii, východní Bolívii a v severovýchodní Paraguayi a patří k ohroženým druhům zvířat. Živí se plody a ořechy různých palem, ovocem a zeleninou. Jako první chovala aru hyacintového londýnská ZOO v roce 1867. U tohoto druhu platí zákaz volného obchodování, v přírodě jich zbylo už méně než 4000 kusů.