V těchto dnech mohou návštěvníci ostravské zoologické zahrady obdivovat v areálu ZOO kvetoucí záhony trvalek. Trvalky (pereny) jsou podle botanické definice víceleté nedřevnaté rostliny, které během svého života několikrát kvetou a mají semena.
Pojem pereny je synonymum pro termín trvalky ve smyslu vytrvalé, tj. víceleté byliny či zahradní květiny. Pereny jsou počeštěným tvarem latinského perenae - vytrvalý. Termín „trvalky" je mnohem mladší a také širší, čeština ho používá v mnoha oborech lidské činnosti, vznikl především ze snahy odstranit z jazyka cizí slovo. V odborné literatuře a v zahradnických kruzích se však používá více slovo pereny, neboť je přesnější. Možná si vzpomenete na výraz našich babiček, které trvalkám říkávaly také „ostálky“.
U výběhu pand červených určitě nepřehlédnete kvetoucí čechravu Arendsovu. V zahradnictví dostanete mnoho odrůd čechrav, které se u nás s úspěchem pěstují už více než půl století. Navíc listy této trvalky nechutnají ani slimákům ani hlemýžďům, což vás jistě potěší. Čechravy dávají zpravidla přednost polostinným až stinným místům s humózní půdou bohatou na živiny a s dostatkem vláhy. Horko, suchý vzduch a sucho jim vůbec nesvědčí. Vyniknou jako samostatné, barevně kvetoucí dominanty mezi zelenými kapradinami a bohyškami.
Bohyška (Hosta), někdy též nazývaná funkie, je rod jednoděložných rostlin z čeledi agávovité (Agavaceae). Jedná se o vytrvalé pozemní byliny převážně s hlízami nebo s oddenky. Je známých asi 40-45 druhů, které jsou rozšířeny převážně v Japonsku. Čepele listů jsou celokrajné, kopinaté, nebo srdčité či okrouhlé.
V blízkosti výběhu jelenů sika můžeme spatřit rostliny rodu Heuchera neboli česky dlužicha pocházející ze Severní Ameriky. Jsou to podrostové byliny se srdčitými listy a jemným hroznovitým květenstvím v barvách bílé, růžové i červené. Rod Heuchera má až 50 druhů. Dlužichy jsou vděčné trvalky vhodné pro smíšené záhony, obruby, kobercové výsadby i do nádob. Hlavní okrasnou hodnotu tvoří jejich listy.
U výběhu sik vietnamských lze obdivovat žluťuchu čínskou (Thalictrum dipterocarpum). Je to elegantní bylina s lehkou a vzdušnou stavbou, jejíž listy se podobají listům orlíčku či netíku. Má ráda vlhčí a humóznější půdy a polostín.