Po třech desetiletích získala pražská ZOO dotaci na revitalizaci masivu, návštěvníci se tak dočkají znovuotevření Zakázanky. "Skalní masiv je z geologického hlediska značně narušen a je potřeba provést jeho stabilizaci. Součástí statického zabezpečení bude i konstrukce vlastní stezky,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha. „Na stezce vznikne vyhlídka, ze které se otevřou nové pohledy na spodní část areálu zoologické zahrady, ale i na panorama Prahy.“
V souvislosti se záměrem návratu původních skalních stepí je potřeba v okolí stezky vymýtit náletové zeleně a vysadit původní druhy rostlin, které nálety (hlavně pak akáty) zcela potlačily. Součástí projektu revitalizace je také přiblížení přírodních zajímavostí této lokality. Na území skalního masivu se nacházejí specifické geologické útvary, fauna i flora.
Realizace projektu byla zahájena v září 2011, celá stavba bude ukončena v roce 2013.
Budoucnost pražské ZOO očima ředitele Miroslava Bobka
Oslavy 80. výročí ZOO Praha jsou nejen příležitostí připomenout si uplynulá léta a desetiletí, ale také se podívat do budoucnosti. Vcelku pochopitelně největší zájem budí stavební plány, jejichž realizací je koneckonců podmíněna i možnost chovat další zajímavé druhy zvířat. A tak zatímco zcela jedinečné nové prostory pro slony, hrochy a antilopy (tvořené komplexem nových pavilonů, provozních budov a výběhů) už dosáhly na „glajchu“, jiné projekty jsou v různých fázích přípravy či v samých počátcích realizace.
V příštím roce by měl být vybudován Pavilon pro velemloky (a další pozoruhodná zvířata), abychom nejen rozšířili naše kolekce obojživelníků a představili největšího a patrně nejzajímavějšího zástupce této třídy, ale také připomněli Karla Čapka a jeho slavný román inspirovaný právě obřími „salamandry“.
Připravujeme expozici Austrálie, která se od nynějšího výběhu klokanů rozvine i po jižním svahu, a především chystáme architektonickou soutěž na přebudování Pavilonu velkých savců. Ten by se měl proměnit ve velkorysou expozici Amazonie, představující mimo jiné kapustňáky. Myslím, že neprohádám, když o nich prohlásím, že mají potenciál zařadit se k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším zvířatům.
Další plány jsou již poněkud vzdálenější a zahrnují například vybudování nových prostor pro lední medvědy (a také jiná atraktivní severská zvířata) či návrat nosorožců do pražské ZOO. V dlouhodobém horizontu pak přemýšlíme například o pralesních žirafách okapi anebo o šimpanzích bonobo. V těchto úvahách se však již přibližujeme dalším kulatým výročím naší jedinečné zoologické zahrady.