Zajímavý druh asijské antilopy nilgau pestrý potěšil
chovatele v ústecké zoologické zahradě přírůstkem v podobě dvojčat.
V neděli 8. srpna porodila samice Jenny dvě zdravá mláďata, samečka a
samičku.
U tohoto druhu nejsou sice odchovy dvojčat vzácností, ale i přesto chovatelé s radostí zaznamenali ráno po příchodu do stáje dvě zdravá, již očištěná mláďata. U Jenny se jednalo o druhý úspěšný porod, v loňském roce měla premiéru, kdy se jí pro změnu narodili dva kluci. Mláďata jsou sice krátce po porodu schopná postavit se na dlouhé, zpočátku nejisté nožky a následovat matku, ale patří k tzv. odkládacím typům kopytníků. Matka je v prvních dnech života nechává odpočívat v úkrytu na bezpečném místě a pravidelně se k nim vrací na kojení a kontakt.
Kromě samice Jenny tvoří ústecké stádo patnáctiletý samec Ford, který je otcem dvojčat a který pochází ze Zoo Bojnice. Tříletá samice Wendy se narodila v plzeňské zoo a v roce 2009 měla své první mládě, samičku Lailu, která spolu s loňským samečkem Jagem doplňuje sedmihlavé stádo. Návštěvníci je po celou letní sezónu od dubna do října mohou vidět ve velkém travnatém výběhu pod horní pokladnou, v zimních měsících tráví tyto otužilé antilopy ve výběhu méně času a na noc se uchylují do kryté stáje, kde se teplota pohybuje mezi 10 – 12°C.
Pro tento druh antilop jsou charakteristické černobílé proužky, které mají nad kopýtky, takže to vypadá, jako by chodily v ponožkách. Vyznačují se pohlavním dimorfismem, kdy je na první pohled patrný rozdíl mezi oběma pohlavími. Samci jsou černošedí a na hlavě mají rovné růžky, samice jsou bezrohé a mají světle hnědé pískové zbarvení.
Nilgau pestrý dříve patřil mezi časté chovance českých zoologických zahrad, ale v současné době je kromě ústecké zoo mohou návštěvníci vidět pouze v Zoo Plzeň a Zoo Zlín. Pro ústeckou zoo je chov tohoto druhu dlouhodobou záležitostí, datuje se k počátku 70. let minulého století a za téměř 40 let chovu se zde narodilo celkem 54 mláďat.
Zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Mirka Bali
ChytráŽena.cz