Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 15.07. 2024
Dnes má svátek Jindřich
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Navštivte o jarních prázdninách ZOO Jihlava

23. 02. 2012 | ZOO Jihlava
V době jarních prázdnin je pro školáky připraven zábavný program v centru PodpoVRCH. Můžete se také přijít podívat na nové přírůstky. Tuhý mráz ani následná nadílka sněhu zvířatům v jihlavské ZOO, zdá se, nevadí. V africké vesnici Matongo se narodilo hned několika mláďat.

První mládě přibylo 8. února u kaloňů zlatých (Pteropus rodricensis) v noční chýši. Březost u tohoto druhu letounů trvá zhruba šest měsíců, mládě nosí samička na těle a kojí ho dva až tři měsíce. V jihlavské chovné skupině kaloňů je po lednovém transportu pěti samců do holandské ZOO Amsterdam celkem 6 samců a 11 samic. K těm teď přibylo jedno mládě. Vzhledem k tomu, že tento ohrožený druh úspěšně rozmnožuje pouze několik zoologických Navštivte o jarních prázdninách ZOO Jihlavazahrad na světě, je každý úspěšný odchov dalším krokem k zajištění jeho trvalé existence.

Kaloň zlatý je nazýván též kaloň rodriguezský – jeho původní domovinou je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu. Převážně kvůli ničení jeho přirozeného prostředí je zařazen do několika mezinárodních záchovných programů. Kaloni patří do jednoho ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. I jejich tělo se podobá netopýřímu, hlava ale připomíná lišku (v anglickém jazyce jsou nazýváni „Flying fox“létající lišky). Jsou býložravci, živí se převážně sladkými ovocnými plody. K orientaci využívají kromě zraku i echolokaci, což je schopnost navigace sluchem podle ozvěny jejich pískotu od okolních předmětů.
Kaloně zlaté chová v České republice kromě Jihlavy ještě ZOO Praha, Olomouc a Plzeň.

Zvídavý návštěvník může objevit také další letošní přírůstky. Rodince lemurů kata (Lemur catta) se narodila zatím 2 mláďata - jedno spatřilo světlo světa 15. února, druhé o pět dní později. Otcem obou mláďat je tříletý samec, který do Jihlavy přicestoval v roce 2010 ze zlínské ZOO, obě matky se narodily v Jihlavě. Lemurů kata je nyní v expozici celkem 13.

Původní domovinou všech lemurů je ostrov Madagaskar. Typickým znakem lemurů kata je dlouhý pruhovaný ocas, který jim nejen pomáhá udržovat rovnováhu při skocích, ale slouží také k dorozumívání ve vysoké trávě. Patří mezi býložravce, nejraději se živí ovocem. Březost u lemurů trvá necelých 5 měsíců, mládě se hned po narození zavěsí za srst na břiše matky a asi po čtrnácti dnech potom „přesedlá“ na hřbet a vozí se jako na koni. Matka mládě kojí asi pět měsíců, v šesti měsících je už zcela samostatné. Lemuři kata, stejně jako ostatní druhy lemurů, patří do skupiny druhů ohrožených vyhubením.

Fotografování ani natáčení mláďat zatím není možné, vhodné bude nejdříve za 14 dní.

Prázdniny PodpoVRCHem aneb jak si zpestřit volný čas

V době jarních prázdnin – v úterý 28. února a v pátek 2. března připravilo centrum environmentální výchovy PodpoVRCH v jihlavské ZOO zábavné dopoledne pro školáky.
Od 9:30 do 12:00 hodin se zájemci mohou těšit na hry a soutěže o zvířatech, setkání se zvířátky chovanými v centru a prohlídku po zoologické zahradě s průvodcem. Akce je určena pro žáky základních škol, cena 50Kč za dítě. Je nutná rezervace nejpozději den předem na telefonu 567 573 774 nebo na e-mailu vankova@zoojihlava.cz.


Zdroj: Zoo Jihlava

Alena B.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !