Asi za 20 minut po porodu už mládě okapi stálo. Přibližně po hodině začalo pít mateřské mléko. V současné době se matka o mládě vzorně stará, mládě se střídavě krmí a odpočívá. K velké radosti chovatelů bylo potvrzeno, že je to samička. Její porodní váha je 25,5 kg. Porod sledovali kromě ošetřovatelů a dalších zaměstnanců ZOO také desítky lidí na internetovém portálu královédvorského Safari rozhlasu, kde byl již od konce srpna 24 hodin denně vysílán přímý přenos z pavilonu okapi.
Na porod Etany čekali lidé na celém světě a jejich ohlasy jsou vskutku nádherné. Proto mají takové projekty mimořádný vzdělávací potenciál a vzbuzují veliký zájem veřejnosti. Na stránkách Safari - Okapi je nabídnuta i řada rozšiřujících informací nejen o okapi, ale o přírodě a její ochraně vůbec. Zatím je navštívily řádově tisíce lidí a po narození mláděte okapi očekáváme ještě podstatné zvýšení návštěvnosti. Internetové přímé přenosy ze života zvířat mají v rozhlase dlouhou tradici a ani u spolupráce se zoologickou zahradou Dvůr Králové se nejedná o první projekt. Mimořádně úspěšný byl už projekt sledování porodu severního bílého nosorožce nazvaný „Mládě milénia“.
Návštěvníci ZOO mohou sledovat mládě pralesní žirafy také v pavilonu okapi. Zatím sice pouze na velkoplošných obrazovkách, ale pokud bude vše dobře probíhat, tak bude brzy představeno veřejnosti i v expozici.
Co předcházelo narození okapi v ZOO Dvůr Králové?
Pralesní žirafy získala ZOO Dvůr Králové po dlouholetém úsilí až v roce 2004.
1. samec Deto – dorazil 17. 8. 2004 z Antwerp, 29. 7. 2009 odešel do Frankfurtu, kde má už své první mládě
2. samec Ahadi – dorazil 13. 5. 2005 z Basileje
3. samice Etana - dorazila 30. 6. 2006 z Antwerp
Geneticky vzácnější samec Ahadi byl určen jako partner samice Etany. Poprvé došlo ke spojení Ahadiho a Etany již v roce 2006, ale jelikož ještě Etana spolehlivě necyklovala a Ahadi se choval zpočátku agresivně, od spojování bylo upuštěno. Opět byli spojeni až v létě 2007. Tehdy již došlo k opakovanému páření, Etana zabřezla a 21. září 2009 porodila zdravého samečka, který dostal jméno Ewango. V roce 2010 byl dospělý Ewango od matky oddělen a Etana byla znovu spojena s Ahadim. První páření proběhlo v červnu a počátkem letošního roku nám Dr. Schwarzenberger z veterinárního institutu z Vídně potvrdil z odebraných vzorků trusu, že Etana je březí. Porod byl očekáván v měsíci září a termín byl stanoven na období od 8. – 24.9. Po celou dobu březosti byla Etana bedlivě sledována a vážena. Přibrala celkem 50kg. Tato péče samozřejmě bude pokračovat i po porodu a v případě potřeby budou upravovány i krmné dávky.
Zajímavosti o pralesních žirafách okapi
Poprvé se o existenci tohoto podivného zvířete (latinsky Okapia johnstoni) zmiňuje anglický žurnalista a cestovatel Henry Morton Stanley, který se o něm doslechl od domorodých Pygmejů na svých cestách v Konžském tropickém deštném pralese Ituri v letech 1888 – 1890. Zvíře s pruhovanými zadními končetinami bylo považováno za druh koně nebo zebry. V roce 1899 se pozdější ugandský guvernér - sir Henry Johnson - vypravil tuto zprávu ověřit. Od Pygmejů, kteří zvíře nazývali o´api, získal kusy kůží a později lebek, podle kterých bylo zvíře v roce 1901 popsáno. Lebky jasně dokládaly, že se nejedná o koně, nýbrž o pralesní žirafu. Vědecky byla tedy pojmenována jako Okapia johnstoni.
Poprvé se okapi dostala mimo africký kontinent v roce 1919, a to do ZOO Antwerpy. První mládě se narodilo v roce 1954 také v Antwerpách. Kohoutková výška dospělého jedince bývá 150 – 180 cm, délka 250 cm, váha 225 – 300 kg, novorozenec váží 16-30kg. Samice okapi jsou větší než samci. Samice obývá v přírodě území 1,9 – 5,1 km2, samec dvakrát více (4 – 10 km2).
Říje: jednou za 14 – 16 dní, trvá 2 – 5 dní.
Páření: až několikrát za hodinu.
Březost: 14 – 15 měsíců.
Kojení: 9 měsíců.
Mládě okapi může být odloženo až 24 hodin, samice jej po příchodu z pastvy hledá podle zvuků, které klesají pod práh lidské slyšitelnosti (30 – 12 Hz). Jediný predátor, který může skokem ze stromu okapi ohrozit, je levhart. První mláďata mimo Afriku se narodila v ZOO Antwerpy (v roce 1954 a 1956), byla však zabita samicí. Pravidelné odchovy probíhají zhruba od šedesátých let minulého století. Nejstarší pralesní žirofou na světě byl samec okapi ze ZOO v Dallasu, který se dožil 30 let a 10 měsíců.
Zdroj: Zoo Dvůr Králové
Alena B.
ChytráŽena.cz