Složitý odchov probíhal v posledních dnech u vzácných drápkatých opiček lvíčků zlatých, které chová ústecká zoologická zahrada v pavilonu exotária. Ve čtvrtek 24. února porodila samička dvě mláďata a chovatelé s napětím očekávali, jak se tentokrát zachová. V loňském roce totiž odchov probíhal poměrně dramaticky, protože samička byla nervózní a vyděšená, zjevně nevěděla, jak se chovat a jak o mládě pečovat.
Tehdy to chovatelé přičítali její nezkušenosti, protože se jednalo o její první, resp. druhý porod. Bohužel, i letos se situace opakovala, v prvních dnech byla celá skupinka, tady dospělý pár i loňské mládě značně nervózní. Samička pobíhala, snažila se mláďata ze sebe sundat a nebylo jisté, zda je vůbec kojí. Bylo potřeba pozorného dohledu chovatelů, kteří ji chodili neustále kontrolovat. Kvůli zajištění většího klidu došlo k uzavření celého pavilonu, ale i přesto jedno mládě nepřežilo. Trvalo zhruba týden, než se chování všech opiček zklidnilo a situace se stabilizovala. V současné době se o mládě v péči střídají všichni tři členové skupiny – samice je má většinou jen na kojení a krátkou dobu poté, samec a starší mládě se střídají v nošení.
Lvíčkové zlatí patří k velice atraktivním chovancům zoologických zahrad. Své jméno dostali díky svému zlatavému zbarvení a díky dlouhým chlupům na hlavě, které skutečně připomínají lví hřívu. Jejich domovinou je pouze malá oblast brazilských tropických deštných pralesů na východním pobřeží Jižní Ameriky. Jsou zapsáni v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů v kategorii „ohrožený“, kam byli v roce 2003 přeřazeni z kategorie „kriticky ohrožený“. O stabilizaci populačního trendu se zasloužily zejména dlouhodobé ochranářské aktivity a iniciativy, které se datují již od 60. let minulého století. V současné době jsou počty lvíčků ve volné přírodě odhadovány na cca 1.000 jedinců. Největší hrozbu pro ně představuje kácení tropických pralesů a také obchod s domácími mazlíčky.