V průchozí ostrovní expozice lemurů kata je skutečně rušno. Z bezprostřední blízkosti zde návštěvníci mohou pozorovat nejen pětičlennou tlupu dospělých zvířat (4 samice- Týna, Linta, Táňa a Molly, samec Sam), ale i šest letošních mláďat. Jedná se o největší dosavadní počet narozených mláďat, dvě samičky měly dokonce dvojčata.
„Malí lemuři přišli na svět na začátku dubna a první 2 měsíce svého života strávili v pavilonu primátů. Na konci června se však celá tlupa přestěhovala do své letní venkovní expozice poblíž pavilonu slonů,“ uvedl Roman Horský, hlavní zoolog. Mláďata nyní neúnavně dovádí v celé rozlehlé expozici a svými zábavnými kousky baví všechny návštěvníky zoo. V případě pocitu ohrožení však okamžitě zamíří do bezpečného náručí svých maminek.
Domovem těchto atraktivních primátů je jižní část ostrova Madagaskar. Nejlépe se cítí v otevřené, keři zarostlé krajině nebo dokonce mezi holými skalami. Umí výborně šplhat, skvěle zvládají i skoky ve větvích stromů. „Jsou to velcí milovníci sluníčka a ve sluneční lázni si přímo libují. Především dopoledne je návštěvníci zlínské zoo mohou zahlédnout, jak se vyhřívají v poněkud zvláštní pozici. Lemuři leží na hřbetě či sedí opřeni o kmen stromu a všechny čtyři končetiny mají široce roztažené,“popsal chování lemurů zoolog Pavel Shromáždil.
Na jejich jídelníčku najdeme hlavně ovoce a zeleninu, příležitostně si pochutnají i na hmyzu. Ve zlínské zoo lemuři dostávají směs nejrůznějšího ovoce a zeleniny (hrozny, broskve, mango, ananas, banány, mrkev, okurky, rajčata), jako doplněk potravy pak slouží vařené kuřecí maso, tvaroh a vařená rýže. „Nejoblíbenějším pamlskem je „sladká kaše“, kterou tvoří vařené ovesné vločky, med, syrová vajíčka, ovocné pyré a vitamínové doplňky Ve velké oblibě mají i speciální placku, kterou ošetřovatelé připravují z obilného a vojtěškového šrotu, sušeného ovoce a hrášku,“ přiblížila speciality lemuřího jídelníčku Romana Bujáčková.