Ústecká zoologická zahrada slaví další velký chovatelský úspěch – v pondělí 20. června 2011 se narodilo další mládě lenochoda dvouprstého, v letošním roce již druhé v pořadí. Ústecká zoo začala s chovem v roce 1999, kdy přišel do zoo pár těchto zajímavých savců, který svá mláďata začal pravidelně odchovávat již o dva roky později, tedy od roku 2001.
K původnímu páru přibyla v březnu loňského roku mladá samice ze Zoo Drážďany a v letošním roce se zoo dočkala velké radosti – na začátku dubna se nejprve narodilo mládě nové drážďanské samici a před týdnem porodila i samice původní. Přitom odchovy v celé Evropě jsou vzácné – v loňském roce se narodilo pouhých 12 mláďat (z toho jedno opět v Ústí n. L.). Z českých a slovenských zoo je ústecká zoo jediná, kde se odchovy pravidelně daří, od roku 2001 se zde narodilo celkem devět mláďat. Návštěvníci mohou celou skupinu sledovat v pavilonu exotária, obě mláďata si hoví na břiše svých matek, takže nejlépe jsou pozorovatelná při pohybu, kdy se samice přesunují z jednoho místa na druhé.
Lenochodi jsou velice zvláštní zvířata, která žijí v korunách stromů, kde zavěšena za silné drápy tráví vlastně celý život hlavou dolů. Díky tomu jim srst roste opačným směrem než ostatním savcům, tedy od břicha ke hřbetu. Jejich domovem je severní část jihoamerického kontinentu, zejména tropické nížinné i horské pralesy. Pohyby i životní projevy lenochodů jsou velice pomalé. Živí se listím, výhonky a plody stromů, v zoo se jejich krmná dávka skládá z rozličných druhů ovoce i zeleniny. Spolu s mravenečníky a pásovci patří do řádu chudozubí, přesto, že jejich chrup tvoří 18 zubů s jednoduchou stavbou.
Od roku 2006 jsou zapsáni v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů v kategorii „slabě ohrožený“.