Jistě již každý z nás slyšel o Guinessově knize rekordů. Jistě jsme natolik zvědaví, že jsme tuto knihu již někdy drželi v rukou, nebo shlédli nějaký světový rekord v televizi, či na internetu. Ale víme o tom, že i zvířata mají své osobní světové rekordy? Víte jak dlouhá může být žížala? Nebo snad kdo je největším či nejmenším savcem světa? Tyto a další zajímavosti se dočtete právě v tomto článku....
Při hledání těch nejzajímavějších rekordů jsem se inspirovala informacemi z osobního života (při zkoumání délky žížaly si opravdu někdy užijete dost legrace:), informacemi z dostupným publikací, ale jak se říká - líná huba, holé neštěstí - největší množství informací jsem zjistila na přednáškách nebo od odborných pracovníků v ZOO.
Už jste si někdy řekli, že denně vypijete málo litrů tekutin? Nebo naopak Vám připadaly doporučené 3 litry příliš mnoho? Nechte se inspirovat třeba velbloudy jednohrbými. Ti totiž dokáží žíznivět až 4 dny. A co to má společného s množstvím vypitých tekutin? Pokud je potom pustíte k vědru, nebudete stačit nosit nové. Během půl hodiny dokáže tento tvor vypít až 130 litrů vody! A pak? Hurá na poušť :)
A teď po pravdě - odpovězte si, která z Vás se bojí pavouků? Takoví malincí, mírumilovní tvorečkové:) Ale ne, co to povídám, jistě, že moc mírumilovně nevypadají a pokud se říká, že nosí štěstí, něco na tom možná bude (ale kvůli toho si přece nebudeme nechávat pavučiny v rozích pokoje, že ano?) Vědecky je dokázáno, že pavučina jakéhokoliv druhu pavouka patří k nejodolnějším materiálům na světě. V procentech lze vyjádřit, že je až o 30% silnější a pevnější než ocel. A ještě jedna zajímavost - pokud by bylo vlákno pavučiny tlusté stejně jako obyčejná tužka, dokázalo by zastavit i profesionální americkou stíhačku.
A teď se již konečně dostávám k mému osobnímu hloubání a dloubání :) Jen si představte, krásný slunný den, obloha se ale pomalu začně zatahovat a na dlaždicích se objevují první kapky. Z pár kapek je najednou pěkný liják. A co to vidíme na zemi kromě koncertu mokrých kapek? Ze svých úkrytů začínají vylézat jejich právoplatní majitelé - žížaly. Ano upřímně je taky nemusím, ale nad některými exempláři zůstává rozum stát. A teď si představte, že se před Vámi objeví 6,7 m dlouhá žížala... Nepředstavitelné, že ano? Naštěstí toho se u nás nedočkáme. Tento vzácný druh žížaly je specialitkou Afriky. Exemplář byl nalezen v roce 1937 v Transvaalu.
S největším savcem světa Vás asi příliš nepřekvapím. To, že se jedná o vorvaně ví skoro každý. Vorvani obtěžují rybáře. Ti totiž nahazují sítě a loví ryby a vorvani jsou natolik chytří, že "vyzobávají" ryby, které uvízly v jejich sítích. Jejich motto: I bez práce jsou koláče.
Naopak nejmenším savcem je malý tvoreček s názvem - Bělozubka nejmenší. Tento savec dorůstá maximální délky 5,3 cm a nemá konkurenci. Bělozubka se objevuje kolem Středozemního moře, v Asii, Číně a Thajsku. Řekněme si ale upřímně, jako domácí mazlíček asi moc vhodná nebude...:)
Autor: Simbelmine