V pátek 12. června se v ústecké zoologické zahradě v netradičním prostředí pavilonu šelem konal Benefiční večer na podporu projektu Pesisir Balikpapan. Tento pro někoho možná podivný název znamená v překladu z indonéštiny „Balikpapanské pobřeží“ a zahrnuje konkrétní oblast v jihovýchodní části ostrova Borneo.
Tuto lokalitu o rozloze 170 km2 si ústecká zoologická zahrada zvolila jako cíl ochranářského projektu, který od roku 2007 podporuje. Tím se vrací k odkazu Heinricha Lumpeho, zakladatele ptačí rezervace, ze které postupem času vznikla moderní zoo. Jeho motto „Chceme-li žít, musíme udělat taková opatření, abychom chránili přírodu“ je stále živé.
Díky vědeckému a výzkumnému pracovníku zoo a přednímu českému primátologovi PhD Stanislavu Lhotovi je oblast Balikpapanského zálivu podrobně mapována a probíhá zde sledování místní fauny i flóry. Lokalita je unikátním přírodním ekosystémem tvořeným mangrovy neboli „obojživelnými lesy“, které pokrývají zónu přílivu a odlivu. Nachází se zde řada vzácných živočichů včetně primáta, který se stal vlajkovým druhem celého projektu, a tím je kahau nosatý.
Páteční akce byla spojená s dražbou velkoformátových fotografií čtyř fotografů, kteří v průběhu třinácti měsíců pobytu na Borneu PhD Lhotu navštívili a byli přítomni každodenní práci v této konkrétní lokalitě. Jednalo se o Dana Bártu, Milana Jandu, Alexandra Pospěcha a Petra Slavíka. Každý z nich zde pořídil velké množství unikátních fotografií a nejzdařilejší z nich nabídl zdarma k dražbě. Kromě toho byl pro příchozí připraven zajímavý čtyřhodinový program. Mimo jiné dostal každý z hostů u vchodu svůj vlastní nos jako symbol, který je provázel celým večerem.
Na začátku proběhlo představení celého projektu včetně alarmujících údajů o úbytku primárního pralesa i živočišných druhů, kterého se ujal přímo PhD Stanislav Lhota. Celou prezentaci provázelo velké množství fotografií přímo z terénu. Bylo připraveno vystoupení Petry Černocké a Jiřího Pracného, kteří jsou adoptivními rodiči samičky orangutana bornejského, zazpíval i jeden z fotografů, „vážkolog“ a známý zpěvák Dan Bárta, přítomné uchvátilo vystoupení bubeníků a tanečníků skupiny Taratibu či ukázka indonéského tance v tradičních kostýmech.
Nechyběl ani raut s nabídkou indonéských pokrmů, který připravila Restaurant ZOO Trappola. Fotografie byly vydraženy za konečnou částku 95.000 Kč. Poděkování patří také sponzorům, kterými byla firma Tomovy parky, Japis a ČEZ distribuce. Na závěr byly pro fotografy připraveny vzrostlé bobkovišně, které věnovalo Zahradnictví Dvořák a syn a které byly na památku vysazeny poblíž pavilonu šelem. Celou akci připravila ve spolupráci s ústeckou zoo teplická agentura Alwac a večerem provázel pozvané hosty brilantně moderátor Petr Stolař.
Přečtěte si i další novinky ze ZOO Ústí nad Labem!
ZOO Ústí nad Labem: Stěhování aligátora
ZOO Ústí: Lachtani se vrací do Prahy
Zdroj: ZOO Ústí nad Labem
Notburga
ChytráŽena.cz