Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.01. 2018
Dnes má svátek Doubravka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Mládě orlosupa se vydává do Alp

13. 06. 2011 | ZOO Praha

Zoo Praha posílá do velehor dalšího orlosupa  

Mládě orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus), které odchoval pár v pražské zoo, se v nejbližších dnech vydá do rakouských Alp. Zde si bude zvykat na prostředí velehor a život ve volnosti a posílí populaci těchto největších evropských dravců.  

Rozloučit se s mladým orlosupem a popřát mu dlouhý a šťastný život v přírodě přišli v sobotu 11. 6. návštěvníci pražské zoo. „Mládě orlosupa odvážíme příští týden přímo do Alp. V bedně ho vyneseme asi do tříkilometrové výšky. Zde bude ještě se dvěma dalšími mláďaty umístěno do skalní rozsedliny a bude dokrmováno tak, aby nevidělo lidi. Postupně se naučí létat, osamostatní se a vydá do okolních hor,“ popisuje vlastní vypouštění kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Orlosup bradatý se v minulosti dočkal od lidí jen nevraživosti a pronásledování. V Evropě byl odjakživa neprávem obviňován z napadání domácích zvířat a pronásledován tak urputně, že velmi silná populace v alpském regionu byla vystřílena již na přelomu 18. a 19. století.
Pokusy o znovunavrácení orlosupů do hor střední Evropy začaly asi před 20 lety.  Dnes zde žije asi 20 rozmnožujících se párů tvořených vypuštěnými ptáky. První mládě bylo odchováno v roce 1997 a do konce roku 2010 opustilo hnízda v Alpách úspěšně 69 mláďat.

V pražské zoo byli orlosupi chováni takřka od samého začátku. První úspěšný odchov se však podařil až v roce 1989, a to u páru, který tu žije už od roku 1971, takže právě slaví neuvěřitelných 40 let pobytu v Zoo Praha. Jsou to ptáci pocházející z přírody, ze Zakavkazí. Ze Zoo Praha bylo zatím vypuštěno v rámci in-situ programu 8 mláďat orlosupů. V roce 2006 se pražský pár z důvodu pokročilého věku přestal sám rozmnožovat, takže v posledních letech odchová mláďata orlosupů ze zoologických zahrad u nás či v Německu.

Kurátor Antonín Vaidl popisuje nejbližší dny mláděte orlosupa
Foto © Jiří Trojánek
Mládě orlosupa krátce po vylíhnutí
Foto © Tomáš Adamec


Zdroj: ZOO Praha

Mirka Bali
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !