Vnitřek vagónu rozdělil na dvě části, ze kterých ta větší byla kuchyň se sporákem na dřevo a skříňkou na potraviny + jakýsi "obývák"
se stolem, lavicemi a malým gaučem a ta větší sloužila jako ložnice s dvěma páry paland. Když byla chata obyvatelná, začali tam trávit každý víkend.
To ale narušilo zvyk mých rodičů a kmotrů, hrát každou neděli odpolední kanastu. Dlouhá léta ji hrávali na střídačku u nás a u kmotrů. A tak jsme začali chodit na jejich chatu i my, ale protože místo na spaní pro nás neměli, přicházeli jsme na chatu v neděli po obědě a večer jsme se vraceli domů. Nám dětem to nevadilo, ale naši začali uvažovat o tom, že i oni se podívají po nějakém pozemku na postavení chaty.
Po nějakém čase se jim skutečně podařilo pozemek sehnat, otec odkoupil od známého
staré cihly ze zbouraného domu a s dědou se pustili do stavby. Pomáhali jim také otcovi kamarádi a kolegové a stavba utěšeně rostla. Naše chata měla kuchyňku, dva pokojíčky a otevřenou terasu. Zařízení chaty bylo skromné: gauč, stůl a židle nám darovali staří rodiče, otec vyrobil skříňky na potraviny a na nádobí a skříň na šaty, koupili vyřazené vojenské postele (palandy), které děda natřel hnědou barvou a starší sporák na dřevo a začali jsme "chatařit". Neměli jsme elektřinu, svítilo se petrolejkami a pro vodu jsme chodili ke studánce, ale bylo to príma.
Na chatu jsme chodili většinou v sobotu ráno a domů jsme se vraceli v neděli navečer. Kanastová posezení rodiče přesunuli na sobotní odpoledne a protože jsme měli chaty vzdálené od sebe více jak hodinu chůze, byla spojená i s procházkou. Když přišli moji kmotři s bratrancem (o dva a půl roku starším) a sestřenicí (o půl roku mladší než já) k nám, většinou jsme hráli na dece před chatou člověče, dámu, černého Petra nebo kvarteto. Občas jsme vylezli na divokou třešeň a nakukovali rodičům do karet. Zajímavější ale bylo, když jsme my šli k nim. Tam bylo víc dětí a tak tam bylo veseleji. No a jak to už tak bývá, víc dětí, víc nápadů, jak se zabavit. Protože bratranec byl z nás nejstarší a také jediný chlapec, byl to on, kdo "velel" naší družině šesti děvčat.
Jednou, měla jsem asi 10 - 11 roků, jsme rodičům řekli, že jdeme na procházku a když jsme se dobře seznámili s okolím, pustili nás s tím, že
nemáme chodit moc daleko a máme si dávat pozor. Nejdřív jsme se
rozhodovali, kterým směrem se vydáme a bratranec navrhl, abychom se šli podívat na blízké skály.
Nabalili jsme si tedy do chlebníků nějaké sladkosti a vodu, obuli tenisky a šlo se. Počasí bylo krásné, slunečné, cestou jsme si vyprávěli a těšili jsme se z pěkného dne. Bratranec, jako vždy, šel první. Už jsme byli pod skalami a začínali jsme stoupat nahoru, když nás zastavil s tím, že máme být potichu. Nevěděly jsme, co se stalo, tak jsme potichu přišly za ním a na cestě jsme uviděly stočeného hada, který se vyhříval na sluníčku. Sestřenice s kamarádkou se velmi bály hadů a chtěly utíkat do chaty. Ale bratranec nás ubezpečoval, že je to jen malá užovka, které se nemusíme bát a začal špekulovat, jak by ji chytil.
Našel větev tvaru Y a podařilo se mu s ní hada za hlavou přitlačit k zemi. Ten se nejdřív svíjel, kroutil a všemožně se snažil dostat se z pasti, ale bratranec ho pevně přitlačil k zemi a tak neměl šanci utéct. Když se přestal svíjet, mysleli jsme si, že je mrtvý a rozhodli jsme se, že ho vezmeme s sebou ukázat rodičům. A tak jedno z děvčat drželo hůl a bratranec na ni hada přivázal na uzel jako kus špagátu. S touto "trofejí" jsme se vydali na cestu zpět. Jenže náš had nebyl mrtvý, jen omráčený a po chvíli se začal na holi kroutit a snažil se "odvázat".
Právě jsme procházeli okolo jednoho starého domu a u něho jsme našli zavírací sklenici. Hada se nám podařilo dostat do sklenice, zakryli jsme ji
cihlou a hrdě si vykračovali k chatám. Rodiče nás viděli už zdaleka a divili se, že se vracíme tak brzy, maminky se i polekaly, jestli se něco nestalo a tak nám můj kmotr šel naproti. Když jsme mu ukázali náš úlovek, na chvíli ztratil řeč. Potom řekl, že máme jít za potok, hada i se sklenicí odhodit co nejdále a rychle se vrátit. Šli jsme my tři: bratranec, děvče, co drželo hůl a já; ostatní šli k chatám. Jenže bratrancovi přišlo hada líto, proto povídá, že ho neodhodí, ale že ho vypustíme do potoka, vždyť užovka má vodu ráda a je dobrý plavec.
Jak řekl, tak také udělal, shýbl se k potoku, odkryl sklenici a hada "vysypal" do vody. Jenže náš milý had z vody bleskovou rychlostí vylezl a rychle se odplazil na opačnou stranu, než jsme stáli my. Bylo nám to divné a po návratu na chatu jsme to řekli rodičům. Tehdy můj kmotr vytáhl knížku a ukázal nám
obrázky hadů. V tu chvíli nám "zaplo", že had, kterého jsme chytili, nebyla
neškodná užovka, ale jedovatá zmije a ta věru nemá vodu moc ráda. Nakonec jsme byli šťastní, že se nám had nepomstil a nikoho z nás nekousl.
Dostali jsme všichni pořádnou "držkovou" a přísný zákaz chytat
hady. Přiznám se, že ačkoli se mi hadi líbí, od té doby mám před nimi velký
respekt.
dada274 - čtenářka
Chytrážena.cz
Chytrážena.cz