Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 20.07. 2018
Dnes má svátek Ilja
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nové přírůstky v pavilonu exotária

16. 02. 2011 | ZOO Ústí nad L.
Ústecká zoologická zahrada se může pochlubit dalšími přírůstky. Tentokrát se jedná o obyvatele pavilonu exotária, oba druhy patří mezi primáty a jejich mláďata se v zoo díky péči chovatelů rodí již pravidelně.

První mláďata se narodila 4. února 2011 nejmenším opičkám na světě, což jsou kosmani zakrslí. Dospělí jedinci dosahují hmotnosti okolo 130 gramů, jejich mláďata váží 12 – 15 gramů. Čerstvě narozená dvojčata doplnila celkový počet na konečných jedenáct zvířátek, přičemž celou skupinku tvoří rodičovský pár a jejich mláďata různého stáří. Role matky se omezuje „pouze“ na porod a kojení, péči o čerstvě narozená mláďata následně přebírá hlavně otec a starší sourozenci. Ti se o malé drobečky starají, čistí je a nosí je na zádech. Kosmani připomínají způsobem pohybu veverky, běhají po větvích a skáčí z jednoho místa zoo-usti-tamarin-pincina druhé. Spatřit mláďata, která jsou pevně přitisklá u rodičů či sourozenců, znamená, že návštěvníci musejí pozorně sledovat záda všech členů skupiny a strávit u jejich expozice delší dobu.

Také u druhého přírůstku, tamarínů pinčích, to má samice jednoduché, neboť péče o mláďata probíhá podobným způsobem. Jejich mládě se narodilo o čtyři dny později, jeho rodina čítá pět členů a stará se o ně hlavně samec. Tamaríni pinčí jsou velice atraktivní, protože se pyšní kšticí dlouhých bílých chlupů. Díky ní se v německém jazyce nazývají „opice Lisztova“, neboť prý připomíná slavného skladatele Ference Lizsta. Tento druh tamarína patří v současné době mezi kriticky ohrožené druhy, počty dospělých jedinců se ve volné přírodě odhadují na pouhých 2.000 kusů. Příčinou prudkého poklesu je zejména kácení tropických pralesů a zakládání zemědělských plantáží.

Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Nové přírůstky v pavilonu exotária:

Nové přírůstky v pavilonu exotária
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !