Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.06. 2018
Dnes má svátek Ivan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

V ZOO Liberec se narodilo mládě lachtana. Pohrobek.

28. 06. 2010 | ZOO Liberec
Zoologická zahrada Liberec slaví. V noci na sobotu se totiž opět po dvou letech narodilo mládě lachtana hřivnatého (Otaria byronia). Otcem lachtana je přitom samec Nico, který za nešťastných okolností uhynul při akutní operaci žaludku loni 3. listopadu, když z něj veterináři předtím vyňali velký kámen (do bazénu jej podle všeho vhodili neukáznění návštěvníci). Mládě – zatím neurčeného pohlaví – se tak matce Líze (* 1992) narodilo 234 dny po Nicově úhynu. V historii liberecké zoo ale nejde o první takový případ – v červenci 2005 se Líze jako pohrobek narodila i samička Maravilla (bohužel uhynula o dva roky později za podobných okolností jako Nico), její otec Filip tehdy skonal již v březnu 2004.

Malý lachtan se zatím má čile k světu, bez problémů saje mateřské mléko a je pro Lízu již jejím třetím potomkem. Nyní tráví oba čas ve vnitřních prostorách pavilónu lachtanů, veřejnost je bude moci poprvé v expozici spatřit až za několik týdnů. ZOO Liberec v současné době chová čtyři lachtany, kromě Lízy s mládětem ještě dospělou samici Týnu (* 1992) a dospívající samici Mano (* 2008). Lachtani jsou v liberecké zoo zapojeni do programu na ochranu ohrožených druhů ESB (Evropské plemenné knihy).

Co víme o lachtanech?
Domovinou lachtana hřivnatého jsou vody s písečným či plochým pobřežím na jihu Jižní Ameriky. Je velmi dobrým plavcem, své jméno získal podle prodloužené srsti na krku, která vytváří dojem hřívy. Samec dorůstá velikosti až 2,5 m a váží 250 kg. Samice dosahuje hmotnosti okolo 140 kg. V době rozmnožování se samci shromáždí do kolonie, kde si každý vybojuje své místo a na něj láká samici. Nejsilnější samci mívají v koloniích až 80 samic, většinou však harémy čítají pod dvacet zvířat. V této době využívají zásobu podkožního tuku a vůbec nepřijímají potravu. Samice je březí 333 - 340 dní, poté rodí jedno mládě o velikosti 85 cm a váze 10 - 15 kg. Samice má ale schopnost svou březost pozastavit – jde o tzv. odloženou nidaci, aby zajistila mláděti co nejvýhodnější podmínky při narození. Hlavní složku potravy tvoří ryby, dále i hlavonožci, korýši nebo tučňáci. K jejich přirozeným nepřátelům patří hlavně žraloci a kosatky. Kvůli své kůži a obav rybářů ze zničení rybích populací byl lachtan hromadně vybíjen. Dožívají se asi 25 let.
Zdroj: ZOO Liberec

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !