Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 17.10. 2018
Dnes má svátek Hedvika
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

V ZOO Dvůr Králové uhynula samice vzácného bílého nosorožce

3. 06. 2011 | ZOO Dvůr Kr. nad L.
V ZOO Dvůr Králové uhynula dne 26. 5. 2011 samice nosorožce tuponosého (bílého) severního, počet těchto nosorožců chovaných v zajetí tak klesl na posledních 7 kusů. Samice Nesárí uhynula ve věku 39 let a 4 měsíců. Severní poddruh nosorožce tuponosého je kriticky ohrožen a ve volné přírodě téměř vyhynulý.

Nosorožec bílý je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem. Nesárí se narodila v roce 1972 v Súdánu. Do ZOO Dvůr Králové přišla 15. 8. 1975 společně s dalšími mláďaty - třemi samicemi a dvěma samci. Byla to největší skupina tuponosých severních nosorožců, která byla dovezena z přírody do zajetí. Z této skupiny v současné době žijí poslední dvě zvířata, samec Sudán a samice Nola. Súdán byl v rámci „Poslední šance na přežití“- projektu ZOO Dvůr Králové na záchranu severního bílého nosorožce převezen v roce 2009 do rezervace Ol Pejeta v Keni. Samice Nola žije v ZOO San Diego, kam z naší ZOO odcestovala v roce 1989.V ZOO Dvůr Králové uhynula samice vzácného bílého nosorožce
 
Pitvou nebylo prokázáno žádné vážné onemocnění, samice Nesárí uhynula sešlostí věkem. Chovatelé její odchod předpokládali daleko dříve a je překvapivé, že se dožila ještě letošního jara. Nesárí do posledních chvil normálně jedla a chodila každý den do výběhu se samicí Nabiré, která se teď stala posledním bílým nosorožcem severním chovaným v Královédvorské ZOO a v Evropě.

Nosorožec bílý je ze všech druhů nosorožců nejvíce společenský, proto byla Nabiré již tento týden spojena ve výběhu se samcem Nathalem, který přišel v roce 2010 ze ZOO Ostrava. Nathal je sice nosorožec bílý jižní, ale vzhledem k jeho vysokému věku a zdravotnímu stavu Nabiré je možnost reprodukce vyloučena. Oba nosorožci se snášejí velmi dobře a jejich spojení proběhlo bez problémů. Ve stájích jsou oddělení, ale výběhu si užívají celý den společně.

V současné době žije v zajetí posledních 7 bílých nosorožců severních. Majetkem ZOO Dvůr Králové je 6 zvířat. Samice Nola v ZOO San Diego, samice Nabiré v ZOO Dvůr Králové, Súdán, Suni, Nájin a Fatu v rezervaci Ol Pejeta v Keni.  Zvířatům v Ol Pejetě se daří výborně, jsou ve velmi dobré fyzické kondici a bylo zaznamenáno i páření. 

Zdroj: Zoo Dvůr Králové

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Hromada zlaťáků