Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

V ZOO Děčín vypiplali mládě srnky přinesené z lesa

8. 07. 2011 | ZOO Děčín
V děčínské zoologické zahradě se nyní starají o zhruba měsíční srnče. Malá Písklí, jak jí ošetřovatelé říkají, je mládětem doneseným lidmi z lesa. Našli ji nedaleko chatové kolonie, a protože se nikde v blízkosti nepohybovala její matka, domnívali se, že je opuštěná.

Zda šlo tentokrát opravdu o záchranu mláděte nebo jen o zbytečný krok, jak tomu v podobných případech bývá, je těžko posoudit. Písklí je prozatím v péči ošetřovatelů děčínské ZOO. Ve venkovním výběhu, kam se brzy přestěhuje, na ni už čekají další dvě uměle odchované srny. „Postupně ji začneme na kontakt s nimi připravovat. Z nejhoršího jsme ji už vypiplali. Když k nám přišla, vyžadovala krmení každou hodinu a půl. Chodila se mnou z práce domů a zase zpět. Vyžadovala neustálou péči, masírování bříška po každém krmení. Dnes už se interval mezi jednotlivými krmeními prodloužil na tři hodiny. Dokonce už začala okusovat listy a trávu, brzy už tedy nebude láhev s kozím mlékem potřeba. Jméno dostala srnka podle hlasitého pískání, kterým se hlásila o svůj příděl potravy,“ říká ošetřovatelka Radka Krejčová.
   
V děčínské ZOO vypiplali mládě srnky přinesené z lesaNe každý takový nalezenec přežije. Jedno je však jisté, do volné přírody už se nevrátí. Pokud srnka vyrůstá odmalička mezi lidmi, chybějí jí rady od „srnčího rodiče“, v lese by nedokázala komunikovat se stádem, v přírodě je snadno zranitelná. Než člověk na mládě sáhne, měl by si být na sto procent jistý, že je doopravdy opuštěné. „Lidé to poznají tak, že mládě zmateně pobíhá, píská a volá o pomoc. Jakmile ale leží v trávě a tiše čeká, znamená to, že osamělé není a máma si pro něj přijde. Mládě po narození nevydává žádný pach, aby nepřilákalo predátory,“ vysvětluje zoolog děčínské ZOO Roman Řehák. „Lidé si neuvědomují, že mláďata běžně leží v borůvčí nebo pod kapradinami a jejich matka je v pozadí a hlídá si je. Vzdálí se třeba na tři hodinky, ale pak k mláděti zase přijde, aby je nakrmila. Je tomu tak v 99 procentech, proto radím na taková mláďata vůbec nesahat, ponechat matce prostor a klid pro návrat k mláděti,“ uzavřel Řehák.


Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku V ZOO Děčín vypiplali mládě srnky přinesené z lesa:

V ZOO Děčín vypiplali mládě srnky přinesené z lesa
V ZOO Děčín vypiplali mládě srnky přinesené z lesa
V ZOO Děčín vypiplali mládě srnky přinesené z lesa
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Lidé nevědomky ubližují. U lesa by mohly být cedule s poučením, aby děti nebraly zdánlivě opuštěná mláďata.
Obrázek uživatelky
profil
Tenhle článek by se měl číst všude, kde se pracuje s mládeží.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Pomlázka