Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.06. 2018
Dnes má svátek Jan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Ústecká Zamba je nejstarším nosorožcem tuponosým v České republice

19. 11. 2010 | ZOO Ústí nad L.
Rok 2010 a navíc datum 19. listopadu znamená pro samici nosorožce tuponosého Zambu z ústecké zoologické zahrady hned dvojí výročí. Přesně před 30 lety se spolu se samicí Sašou staly prvními nosorožci, kteří stanuli na půdě tehdy rychle se rozvíjející zoo. O 14 dní později se k nim připojil ještě samec jménem Dan a všichni se tak stali členy stabilního stádečka, které po dlouhou dobu v ústecké zoo žilo a dokonce se i rozmnožovalo. Všichni tři nosorožci pocházeli z odchytu ve volné přírody, jejich domovinou byla africká rezervace Umfolozi a do České republiky přišli v rámci expedic Ing. Josefa Vágnera. Jejich první zastávkou byla Zoo Dvůr Králové a odtud byla již krátká cesta do Ústí nad Labem…

Věk všech zvířat byl odhadnut poměrně přesně, konkrétně Zamba byla jako zoo-usti-nad-labem-nosorozec-tuponosydvouletá odchycena v roce 1972, to znamená, že letos je jí přesně 40 let. Na nosorožce je to věk úctyhodný, je nejstarším nosorožcem svého druhu v České republice a z celkového počtu 271 zvířat, která jsou chována v 73 evropských zoologických zahradách, je jich pouze 27 starších než ona.

Během let se v ústecké zoo podařilo odchovat tři mláďata, která se narodila v období let 1986 – 1993 a všechna zplodil Dan se Sašou, Zamba nikdy mláďata neměla. Odchov nosorožců tuponosých patří mezi velké úspěchy ústecké zoo, protože se je (kromě Dvora Králové) nikdy v žádné zoo v ČR nepodařilo rozmnožit. Tři samečci – Sagan, Doran a Dino – obohatili chovy ve Španělsku, Brazílii a Poznani.

Bohužel, od jara roku 2008 zůstala v ústecké zoo Zamba osamocená, Saša a Dan uhynuli krátce po sobě v důsledku vysokého věku, Saše bylo tehdy 43 let a Dan byl o rok starší. Zamba svoji samotu snáší poměrně dobře a její zdravotní stav odpovídá věku. Je jí věnována větší péče a pozornost, například v chladnějším období pobývá ve výběhu kratší dobu než dříve a prodlužuje se pobyt ve stáji. Také dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmná dávka je přizpůsobena jejím chutím.

V pátek 19. listopadu 2010 proběhla oslava dvojitého výročí – třicet let pobytu v ústecké zoo a čtyřicáté narozeniny. Ve výběhu čekal na Zambu „dort“ z ovoce, zeleniny, tvrdého pečiva a takových dobrůtek jako je např. kiwi, banán, pomeranč či hroznové víno, na kterém si s rozvahou pochutnala. K tomu dostala i praktické dárky jako je drbací kláda či dřevěná krmná kostka na granule.

Zdroj: ZOO Ústí nad Labem

Veronika J.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Ústecká Zamba je nejstarším nosorožcem tuponosým v České republice:

Ústecká Zamba je nejstarším nosorožcem tuponosým v České republice
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
tedy ma ohromne.......hned pri jarnim pocasi se nani pojedeme podivat.Nemame to zas az tak daleko
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles