Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 20.03. 2018
Dnes má svátek Světlana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Střešní zahrada pavilonu Čitván

31. 07. 2011 | ZOO Ostrava
V zoologické zahradě Ostrava je možné spatřit rostliny nejen v botanickém parku, na záhonech podél návštěvnických tras či jako stále častější  a výraznější doplněk zvířecích expozic, ale třeba také na střeše. Jedna taková střešní zahrada se nachází na pavilonu Čitván.

K čemu střešní zahrady slouží? V městském prostředí poskytují další zelenou plochu, přispívají do značné míry k funkci zadržování vody, čímž minimalizují návaly při odtoku dešťové vody. Dále prodlužují životnost hydroizolace střechy a zlepšují tepelně izolační parametry střešní konstrukce (v zimě drží teplo, v létě ochlazují). Kromě těchto technických vlastností mají vliv na zlepšení mikroklimatu, zachytávání prachu a nečistot z ovzduší a také na zvýšení požární odolnosti.

Střešní zahrada pavilonu ČitvánDíky dobrému pohlcování hluku ve vegetaci se snižuje hladina hluku v zástavbě. Střechy rozdělujeme na extenzivní a intenzivní. V areálu ZOO se jedná o extenzivní zelenou střechu. Rostou zde půdopokryvné suchomilné rostliny. Střecha se tedy v tomto případě osazuje speciálními druhy rostlin, které jsou odolné vůči extrémním povětrnostním podmínkám.

Na střeše Čitvánu najdeme v porostu například léčivou třapatku nachovou (Echinacea purpurea), jejíž jméno je odvozeno od řeckého slova echinos neboli ježek. Květ této trvalky totiž ježka připomíná. Jde o známou léčivou bylinu, která se doporučuje při nemocech z nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Další skupinou rostlin v této zahradě jsou různé druhy rozchodníků (Sedum), suchomilné byliny z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae) se silně dužnatými listy zadržujícími vodu a poskytujícími tak rostlinám potřebnou vitalitu v teplém a suchém prostředí. Tento rod má více než 400 druhů. V České republice jich známe šest. Také lnici (Linaria) se zde daří a její bílá květenství se doplňují s ostatními rostlinami tohoto xerofytního společenství (společenství suchomilných rostlin). Taková střešní zahrada je podobná skalce či suché zahrádce.

Zdroj: Zoo Ostrava

Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
se stále častěji obdivuji střešním zahrádkám.

Pěkný článek!SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Kraslice