Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Sloní samička oslavila první měsíc života

13. 05. 2011 | ZOO Ostrava
Sloní samička narozená 12. dubna 2011 oslavila první měsíc svého života. Malá slečna se má čile k světu a je velmi aktivním a zvídavým mládětem. Čím dál častěji používá svůj chobot, kterým zkouší uchopovat vše, co její máma Johti dostane ke krmení - větve, seno, ovoce, zeleninu.

Nejedno opoledne už strávila po boku své mámy objevováním venkovního výběhu, v němž obě zůstávají vždy o něco déle, aby se podívaly zase o kus dál než v předchozích dnech. Věříme, že se obě brzy osmělí, začnou využívat celý výběh a budou si užívat pěkného počasí a sluníčka i s ostatními členy své sloní rodiny.

V srdcích pracovníků, návštěvníků ZOO i těch, kteří celou situaci sledovali ať již na webových stránkách ostravské zoo či v médiích, stále zůstává i dosud bezejmenný sloní sameček, který uhynul před týdnem. Přišel na svět 11. března 2011 jako první české živě narozené slůně a uhynul ze zatím neznámých příčin ve věku nedožitých dvou měsíců. Sloní samička oslavila první měsíc životaJeho smrt zasáhla  nejen
všechny pracovníky ostravské ZOO, ale i širokou veřejnost. Svědčí o tom záplava kondolencí a povzbuzujících emailů, dopisů i telefonátů přicházejících z celé České republiky i ze Slovenska. Doslova stovky lidí vyjadřují svou účast a podporu a dokonce nechávají v pavilonu slonů květiny i drobné dárky pro ošetřovatele. Stejně povzbuzující reakce dostáváme od kolegů z jiných zoologických zahrad, kteří nám byli průběžně nápomocni při konzultacích a radách. Spektrum zemí je široké a zahrnuje pracovníky zoologických zahrad, veterinární lékaře, krmiváře a další specialisty nejen z České republiky a Slovenska, ale sahá od Německa, Holandska, Velké Británie, až po USA či Thajsko.

Dle očekávání se objevilo i několik negativních, v některých případech i vyloženě zlých reakcí a křivých obvinění. Nejčastěji jsou pracovníci ostravské ZOO obviňováni z toho, že jsou neschopní - jako kdyby v celé ČR na tuto složitou problematiku vůbec nějací odborníci existovali… Samozřejmě nejsou žádní. Zcela nepravdivé je pak obvinění, že jsme záměrně nechali mládě umřít hladem. Každý, kdo sledoval zoufalou snahu ošetřovatelů i dalších pracovníků ostravské zoologické zahrady přikrmit mládě maximem mléčné náhražky,
zejména v době, kdy matka měla sama problémy s kojením, ví, že je to úplný nesmysl.

Takového klenotu, jakým bylo historicky první živě narozené mládě slona na území Československa, po téměř osmdesáti letech historie chovu slonů v československých ZOO (prvním z nich byl samec slona indického Baby, který přišel 17. 7. 1933 do ZOO Praha), si každá zahrada neskutečně cení. Prozatímním vyvrcholením těchto aktivit je před dvěma dny doručené trestní oznámení na ZOO Ostrava z důvodu "podezření ze zanedbání péče o sloní mládě". Ačkoli nás tyto reakce velmi mrzí, chápeme, že pro část laické veřejnosti ovlivněné výpravnými a často i idealizovanými dokumenty o životě zvířat, se celý případ může jevit jako těžko uchopitelný.

Dospělý slon ani sloní mládě není v naší ZOO žádným domácím mazlíčkem. Nejedná se (s výjimkou původně cirkusové slonice Johti, matky malé sloní samičky) o žádná kontaktní zvířata. Dospělá slonice je ve skutečnosti smrtelně nebezpečným čtyřtunovým kolosem a jakékoli překročení bezpečnostní bariéry by mohlo kdykoli okamžitě skončit smrtí či vážným úrazem. I celá řada dalších zákroků, které ošetřující personál prováděl v
zoufalé snaze o záchranu mláděte v průběhu nakonec nezdařeného odchovu, byla velice riskantních. Např. samotné oddojování mléka matce v prvních dnech po porodu, v době, kdy si ještě nechala na vemínka sáhnout přes ochrannou bariéru, byla operace velmi nebezpečná. Bylo však potřeba dostat do mláděte, které od matky nepilo dostatečně, maximum mateřského mleziva s potřebnými ochrannými látkami. Sloní samička oslavila první měsíc životaA v neposlední řadě, v podstatě i kterékoli z
celkem několika set proběhlých přikrmování mláděte mléčnou náhražkou prováděné pro klid a upevnění sociální vazby matky a mláděte jen přes lanovou bezpečnostní bariéru, mohlo kdykoli skončit úrazem ošetřovatele. V lepším případě „jen" úrazem. A to bylo mládě ošetřovateli po každém přirozeném kojení ještě každý den ve dne v noci dokrmováno v průměru 10 krát v průběhu 24 hodin! Ve speciálně vyvinuté a na zakázku vyrobené náhražce sloního mléka jsme se operativně pokoušeli měnit obsah tuku, cukru, bílkovin, přimíchávat další přídatné látky jako vitamíny, vlákninu, probiotika a další. Mládě bylo průběžně vakcinováno téměř vším, co moderní věda nabízí a co aktuální situace a zdravotní stav mláděte umožnily.

Samice Vishesh byla zcela nezkušenou prvorodičkou, která však za krátké období strávené se svým prvním mládětem nasbírala zcela nenahraditelné mateřské zkušenosti. Zejména zpočátku byla spíše jen vylekanou a často i splašenou a svému okolí a v některých případech i svému mláděti dokonce nebezpečnou a rozhodně ne psychicky vyspělou matkou. Takže i přesto, že je moderní lékařská věda dnes na špičkové úrovni, tak naprostá většina laických představ lidí, kteří se slony nikdy blíže nepřišli do styku, o tom, co všechno by šlo teoreticky u mláděte udělat, vyšetřit či vyzkoumat, byla zcela nereálná.

Mládě bylo po celou dobu odchovu neustále se svou matkou. Pracně a bolestně vybudovaný vztah matky k mláděti byl zejména zpočátku velmi křehký. Zkrátka představa, že se mládě od matky, která je po značných počátečních peripetiích nakonec přijala za své tak, že je zuřivě bránila a chránila před veškerým nebezpečím, oddělí a odveze na složité vyšetření někam na kliniku, byla naprosto nemyslitelná. Tedy ano, teoreticky to udělat šlo, teoreticky jde udělat skoro všechno, zejména jak nám seriály z lékařského
prostředí odchovaná část laické veřejnosti či někteří chovatelé pejsků a kočiček moudře radí. Ale slon je opravdu něco docela jiného. Jen samotné provedení odběru krve mláděte na laboratorní vyšetření bylo záležitostí složité a citlivé několikadenní přípravy.

Obava z vážného narušení vztahu matky k mláděti či ztráty důvěry mláděte k ošetřovatelům byla velmi reálná. A jak by se pak dále vyvíjel vztah prvorodičky Vishesh k jejímu mláděti po několikadenním či týdenním oddělení? A to si ani neumíme a nechceme představit, jak by se Vishesh po odebrání mláděte chovala. Už jen při obraně mláděte se dokázala navíc i sama zranit. Možnost, že by je nepřijala zpět či přímo zabila, byla velmi reálná. V té době již byla navíc několik dní na světě sloní samička od matky Johti, takže i maximální bezpečnost tohoto mláděte jsme museli mít po celou dobu na zřeteli.

Co tedy dodat na závěr? Jsme neustále připraveni trpělivě vysvětlovat velmi složitou a nelehkou situaci, abychom předešli dalším nedorozuměním a nepochopením, a abychom se mohli těšit z malé sloní samičky, která, jak doufáme a moc si přejeme, bude dělat radost všem i za prvního sloního samečka.


Zdroj: ZOO Ostrava

autor: Petr Čolas, ředitel ZOO

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Zlaťáky