Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Sledujte, jak se líhnou komodští draci!

24. 08. 2010 | ZOO Praha
V pondělí 23. srpna v 16 hodin odstartovaly Zoo Praha a server tn.cz internetový přímý přenos líhnutí varanů komodských. Protože je tento druh ještěra označovaný jako „drak z Komodo“, dostal projekt název Líhnutí draků.  Vysílán je na internetové adrese www.nova.cz/draci.

„Nabízíme naší i světové veřejnosti zcela ojedinělou příležitost sledovat, jak na svět přicházejí největší ještěři světa,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Naše zoo je v současnosti jedinou zoologickou zahradou na světě, která je dokáže pravidelně rozmnožovat. V tomto ohledu jsme skutečnou varaní velmocí. Cítíme proto jako povinnost představit fascinující líhnutí draků co největšímu počtu lidí. Současně se tento projekt – doufám – stane další ukázkou účelného využívání technologií a nových médií jak pro vzdělávací cíle, tak pro propagaci naší zoo. Jsem rád, že jsme pro něj v tn.cz a Nově získali skutečně výjimečného a mimořádně silného partnera.“

V internetovém přímém přenosu je sledována únorová snůška vajec, kterou nakladla varaní samice Aranka. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský popisuje předpokládané dění: „Mládě nejprve nařízne skořápku tzv. vaječným zubem, vystrčí čenich a začne dýchat nozdrami. V této poloze setrvá bez hnutí minimálně 24 hodin. Odpojí krevní vlásečnice, jejichž pomocí dýchalo přes vaječnou skořápku a vtáhne do břicha nespotřebovaný žloutek. Ten mu v prvních dnech po vylíhnutí poslouží jako zdroj energie.“

Jedno z mláďat se začalo klubat několik hodin po spuštění přenosu. Líhnutí trvá zhruba dva až tři dni. Otázkou ale zůstává, jak dlouho bude probíhat líhnutí všech mláďat – zda všichni „dráčci“ opustí vejce naráz nebo postupně. Jisté je to, že online přenos z plazí líhně bude cenným materiálem pro studium varanů komodských.

Varan komodský je největší ještěr světa. Endemicky je rozšířen na 5 ostrovech ve východní Indonésii: Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami a v několika přímořských oblastech většího ostrova Flores. Byl objeven až v roce 1912 a v současnosti je silně ohrožen. Ve volné přírodě zbývá posledních cca 5000 jedinců.

Zoo Praha je v současnosti nejúspěšnější na světě v chovu varanů. V Evropě jsou tito největší a nejnebezpečnější ještěři světa chováni ve 13 zoologických zahradách. Více než čtvrtina z nich žije v Praze. Nikde v Evropě se ještě žádná samice nedožila druhých mláďat, naši chovatelé přitom v únoru 2010 odebrali 20 vajec samici Arance, která se rozmnožila již potřetí.

FOTO – Mládě líhnoucí se z vejce (foto: Petr Velenský)
              Samice varana komodského Aranka (foto: Tereza Mrhálková)

Zdroj: ZOO Praha

Veronika J.
ChytráŽena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Sledujte, jak se líhnou komodští draci!:

Sledujte, jak se líhnou komodští draci!
Sledujte, jak se líhnou komodští draci!
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !