Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Rok 2010 ve zlínské zoo

6. 01. 2011 | ZOO Zlín
Rok 2010 byl ve zlínské zoo rokem 80. výročí chovu exotických zvířat na Lešné. Nepochybně tou nejvýznamnější událostí, která výrazně přispěla k expozičnímu rozvoji zoo, bylo otevření nového komplexu pojmenovaného Etiopie I. „Výstavbou vznikly dvě prostorné expozice - voliéra afrických ptáků, která je největší voliérou s nerezovou sítí v českých zoo, a výběh pro paviány dželada a damany s velkými vodními příkopy,“ uvedl nový ředitel zoo Roman Horský. Dodal, že expozice zvířat doplnilo množství originálních etnografických předmětů, které pro zlínskou zoo přímo vyrobili příslušníci etiopského etnika Konso.

Druhou významnou stavbou, kterou se v loňském roce podařilo realizovat ve spolupráci s Magistrátem města Zlína, byla modernizace a podstatné rozšíření stávajícího hlavního vstupu do zoo. Nově vznikly 3 pokladny a 6 vstupních turniketů, návštěvníci zde mají k dispozici i druhou prodejnu suvenýrů v zoo, zoo-zlin-mlade-jeraba-mandzuskehotoalety, půjčovnu kočárků a schránky pro uložení zavazadel. Zlínská zoo také otevřela atraktivní odpočinkový prostor s houpadly a lavečkami pojmenovaný „Motýlí louka“. Vznikl na velké louce v dolní části areálu zoo uprostřed obrovského záhonu v podobě motýla s rozevřenými křídly. „Pro zlepšení služeb veřejnosti se podařilo zrealizovat nové posezení v australské oblasti zoo poblíž dětského koutku a rozšířit tak odpočinkový prostor kolem přilehlého rybníčku. Podstatně se také změnil způsob pojetí vstupních panelů do zoogeografických oblastí zoo. Původní tabule s plastovými siluety zvířat nahradily atraktivní výtvarné panely doplněné etnografickými a uměleckými prvky,“ přiblížil další loňské změny Horský.

V roce 2010 si areál zlínské zoo prohlédlo celkem 442 549 návštěvníků. Zoo tak zaznamenala čtvrtou nejvyšší roční návštěvnost ve své více než šedesátileté historii. Ve srovnání s rekordním rokem 2009 došlo sice k určitému poklesu, vzhledem k chladnému a deštivému jaru je to však velmi dobrý výsledek. Navíc nižší roční návštěvnost zaznamenala i spousta významných evropských zoo. „Zbývající část roku se však  zlínská zoo těšila velkému zájmu návštěvníků, např. v srpnu si zoo prohlédl rekordní počet návštěvníků během jednoho měsíce - přes 125 000 osob,“ řekla vedoucí oddělení marketingu Romana Bujáčková. S pozitivními ohlasy se setkaly také podzimní večerní prohlídky zoo rozšířené o noční prohlídky zámku Lešná. Během tří pátečních večerů do areálu zavítalo 3 500 osob.

Mimořádně úspěšný byl rok 2010 po chovatelské stránce. „Vůbec poprvé v rámci evropských zoo se nám podařilo odchovat tři mláďata želvy chilské a mládě vzácného nesyta bílého,“ představil významné úspěchy zoolog Pavel Shromáždil. Dodal, že k některým odchovům došlo překvapivě již během prvního roku pobytu v zoo. Tak tomu bylo např. u zmiňovaných nesytů bílých, u nesytů indomalajských (3 mláďata) a u poměrně neznámého a zřídkakdy chovaného zástupce jihoamerických savců kuandu obecného. „Naopak na loňský první úspěšný odchov jeřába mandžuského v historii zoo jsme čekali 15 let,“ dodal Shromáždil. Z dalších významných odchovů lze uvést dvě žirafy Rothschildovy, šest kapybar a lemurů kata, supa bělohlavého a Rüppellova, tři tučňáky Humboldtovy a početné odchovy u kolpíků růžových (14 mláďat), pelikánů bílých (11 mláďat) či hroznýšů královských (21 mláďat).

Zdroj: ZOO Zlín

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Rok 2010 ve zlínské zoo:

Rok 2010 ve zlínské zoo
Rok 2010 ve zlínské zoo
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !