Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.01. 2018
Dnes má svátek Ilona
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Čukvala - nový přírustek

9. 09. 2010 | ZOO Ústí nad L.

Nový druh ještěra s podivným názvem čukvala zavalitá chová od začátku září zoologická zahrada Ústí nad Labem. Jedná se o tři jedince, jednoho samce a dvě samice, které zoo získala od soukromého chovatele terarijních zvířat. Tento druh není ani u soukromých teraristů, ani v zoologických zahradách příliš obvyklý.

V ČR je návštěvníci mohou vidět pouze ve třech zoo – Brno, Plzeň a Praha. Název čukvala byl odvozen od šošonského tcaxxwal či cahuilského caxwal, které bylo Španěly přepsáno jako chacahuala. Jedná se o živočichy, kteří obývají kamenité pouštní oblasti na jihozápadě USA a v přilehlých oblastech Mexika.

Tento ještěr má zajímavý způsob obrany – v první fázi se snaží utéct do bezpečí a skrýt se do škvír mezi kameny nebo do nor, kde se nohama a nafouknutím těla zaklíní natolik pevně, že není možné jej vyprostit. Pokud se mu nepodaří útěk, snaží se nepřítele zastrašit nafouknutím těla a hlasitým syčením. V případě nebezpečí se brání citelnými údery ocasu, který tvoří zhruba polovinu těla, či kousnutím ostrými drobnými zuby.

Přesto, že popis chování vypadá hrozivě, patří tento druh mezi býložravé leguány, kteří se živí listy, pupeny a květy rostlin. V ústecké zoo jsou k vidění v přízemí pavilonu exotária v jedné z větších terarijních expozic.

 

Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !